Monthly Archives: April 2022

Влада: Одбиената понуда за 2500 денари покачување на платата значи дека СОНК ги става личните интереси пред оние на децата

Владата на Република Северна Македонија во преговорите со СОНК понуди зголемување за 10% на платите кои ќе се обезбедат со ребалансот на Буџетот. Тоа значи дека наставниците и воспитувачите би добиле просечно зголемување за 2.500 денари на нивните месечни примања. Воедно и методологијата со која Владата ќе обезбеди континуиран раст на платите, ќе обезбеди трајно решавање на социјалниот статус на ...

Read More »

Состојба на Патиштата 18.04.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Средба Ковачевски – Ауреску: Се покажа важноста на членството во НАТО

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со Богдан Ауреску, министер за надворешни работи на Романија. На состанокот, од романскиот премиер Николае Чука се пренесени поздрав и покана за официјална посета на премиерот Ковачевски на Букурешт, како и силна поддршка за евроинтеграциите на нашата држава. Оценето е дека сега e моментот за исчекор на Северна Македонија ...

Read More »

Средба Грковска – Хаџиевски: Унапредување на јавните набавки на ниво на количина и цена, како и стандардизацијата на технички спецификации се клучни приоритети

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска со директорот на Бирото за јавни набавки (БЈН) Борче Хаџиевски и со стручниот тим од оваа институција разговараше за можностите за унапредување на Електронскиот систем за јавни набавки, со што ќе се обезбеди поголема конкурентност и транспарентност во постапката. Вицепремиерката Грковска нагласи дека сите надлежни институции мора координирано ...

Read More »

Состојба на Патиштата 15.04.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Со укинување на царините за увоз на сончогледово масло, Владата ќе обезбеди дополнителни количини и стабилни цени на овој продукт

Портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа на денешната прес-конференција, информираа за донесените одлуки и заклучоци од 37-та седница на Владата и одговараа на прашања од интерес на јавноста и медиумите. Портпаролите информираа дека во однос на заштитата на здравјето на граѓаните, Владата го укина задолжителното носење на заштитни маски во затворен простор, со исклучок на здравствените установи, јавниот ...

Read More »

Состојба на Патиштата 14.04.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Состојба на Патиштата 13.04.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвивa непречено  по претежно суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони . ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни . За ...

Read More »

Русија има интерес од замрзнати конфликти на Балканот

На скала од еден до десет, колку сте среќни што Северна Македонија е во НАТО? Неиспровоцираниот напад на Русија врз Украина докажува дека членството во НАТО, најголемиот светски одбранбен сојуз, е од огромно значење за секоја членка. Ние сме мала земја. Нашата безбедност ја гарантираат сите членки на НАТО. Ова има многу позитивни последици за нашето општество – исто така ...

Read More »

Влада: Со антикризните мерки поевтини цени на горивата

Резултатите од антикризните мерки на Владата се видливи во континуитет. Поради владините одлуки со кои се намали акцизата и ДДВ за нафтени деривати, се амортизираа ценовните разлики и од денес цените на горивата се намалени. Дизелот поевтинува за два, а бензините за денар по литар. Соодветно на намалената акциза и ДДВ за нафтените деривати, се намали и цената на другите ...

Read More »