Monthly Archives: January 2022

Бочварски: Во завршна фаза е формирањето на Агенција за подобрување на безбедноста на патиштата

Во организација на Министерството за транспорт и врски на Република Северна Македонија и Постојаниот Секретаријат на Транспортната заедница, денеска во Скопје се одржа вториот состанок на Опсерваторијата за безбедност на патиштата на Западен Балкан. На конференцијата, покрај министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, се обратија и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на Секретеријатот на Транспортната заедница, Матеј ...

Read More »

Состојба на Патиштата 06.01.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Состојба на Патиштата 05.01.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Бектеши: Пуштен во употреба новиот систем за осветлување во ски-центарот Попова Шапка

Министерот за економија, Крешник Бектеши заедно со министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини и директорот на АД ЕЛЕМ ТУРС, Адем Авзиу во текот на денешниот ден го посетија ски-центарот „Попова Шапка“ каде извршија увид на активностите што се реализираат за модернизација на ски-центарот. Министерот за економија, Крешник Бектеши рече дека туристичкиот центар со работите што континуирано се ...

Read More »

Царовска: поставивме добар правец за развој на науката

Науката, истражувањата и иновациите се актуелна тема во нашата земја, за која се зборува како никогаш досега. Владата покрена силна иницијатива и подготви поширок план за подигнување на важноста на научно – истражувачката дејност преку зголемување на финансиските средства и обезбедување повеќе можности за научно – истражувачките работници, чие достоинство мора да достигне доволно високо ниво, за да мотивира и ...

Read More »