Monthly Archives: January 2022

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување Зоран Заев на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, нему и на министрите им посака успех во работата и исполнување на програмата и приоритетите на новата Влада за наредниот период. Претседателот на Владата Димитар Ковачевски му се ...

Read More »

Маричиќ му ја предаде функцијата на својот наследник Тупанчески

Маричиќ денеска во Министерството за правда ја предаде министерската функција на својот наследник проф. д-р Никола Тупанчевски. Поранешниот прв човек на Министерството за правда Маричиќ при примопредавањето на должноста, на новиот министер Тупанчевски му посака среќа и успех во извршувањето на функцијата, со верување дека ќе продолжи темпото на спроведување на реформите кои се од круцијално значење за напредокот и ...

Read More »

Бектеши: Обезбедени дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

Владата на денешната седница по предлог на Управувачки комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, а по доставениот извештај на Комисија за следење на состојбите со снабдување со електрична енергија, донесе одлука со која се предлага мерка со која АД ТЕ-ТО Скопје ќе работи седум дена во неделата во периодот од 05:00 до 01:00 со полна ...

Read More »

Шахпаска: Со посветена, одговорна и чесна работа

„Министерството за труд и социјална политика е ресор со многубројни предизвици, кои пандемијата на КОВИД-19 ги направи уште поголеми. И токму затоа мојата одговорност беше уште поголема да се одговори на предизвиците и на вистинскиот начин и навреме да се адресираат потребите на граѓаните“, оцени министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во своето обраќање преку социјалните мрежи, во ...

Read More »

Царовска и Груби ја посетија локацијата во Визбегово каде започна изградбата на ново училиште

Вложувањето во образовната инфраструктура очекувам да остане и натаму еден од клучните фокуси во работата на Владата, затоа што на сите им е јасно, дека условите за едукација, зборувам за самите училишни објекти и нивната опременост, заедно со обезбедувањето на квалитетни наставни програми и материјали за учење, како и вложувањето во обуки на наставниот кадар и нивна мотивација за работа, ...

Read More »

Заменик-претседателот на Владата Николовски со владин тим во Битола

Денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири, министерот за локална самоуправа Горан Милевски, пратеничката Бисера Костадиновска-Стојчевска и претседателот на владината Комисија за проценка и утврдување на висината на штетата од елементарни непогоди, ...

Read More »

Од 132-та седница на Владата: Обезбедени дополнителни 670 милиони денари за надминување на енергетската криза

Владата на Република Северна Македонија на денешната 132-ра седница, согласно Законот за извршување на Буџетот за 2022 година, донесе Програма за зелен развој со која се утврдени дополнителни 670.000.000,00 денари за реализација на проекти од областа на енергетиката, односно за производство и обезбедување на дополнителни количини на електрична енергија од обновливи извори на енергија за надминување на состојбата енергетската криза. ...

Read More »

Состојба на Патиштата 10.01.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Заев: Божиќ повикува да продолжиме да ги негуваме заедничките вредности

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев упати честитка до г.г. Стефан, архиепископот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и до претставниците на Синодот на МПЦ – ОА, целото свештенство и монаштво и до сите граѓани во нашата држава и странство, по повод  христијанскиот празник Рождество Христово Божик. Содржината на честитката ви ја пренесуваме во целост: „Ваше ...

Read More »

Инвестициите во Криволак направија ценет домашен и НАТО капацитет

„Вложувањата во инфраструктурата и условите на Криволак, го легитимираат како еден од поголемите и подобри воени полигони, не само во регионот, туку и во Европа. Денеска уште еднаш се уверивме дека Криволак доби нов лик и станува современ полигон за вежби на нашата и сојузничките Армии, вреден домашен и НАТО капацитет и наш придонес како членка на НАТО во подготвеноста ...

Read More »