Monthly Archives: October 2021

Состојба на Патиштата 29.10.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Спасени уште 149 граѓани од Авганистан за кои Северна Македонија обезбедува привремен престој

Република Северна Македонија останува посветена како дел од меѓународната хуманитарна акција за помош на граѓани од Авганистан кои во изминатиов период работеа на подобрување на човековите права, демократијата и мирот. Доцна синоќа на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигна нова група од 149 граѓани од Авганистан. Станува збор за стипендисти на Фондациите Отворено општество и граѓани кои работеа во меѓународните мисии ...

Read More »

Средба Шахпаска – Манастирлиу: Активацијата на пазарот на трудот

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, попладнево во Тирана, имаше средба со министерката за здравство и социјални прашања на Албанија, Огерта Манастирлиу, на која разговараа за можностите за продлабочување на соработката во делот на социјалните прашања. Двете соговорнички разменија искуства за социјалните политики што двете држави ги водат за поддршка на ранливите категории на граѓани. Посебно внимание беше ...

Read More »

Владина делегација се поклони пред споменикот на Гоце Делчев по повод 23 Октомври

Владина делегација составена од Роберт Алаѓозовски, национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка и директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, денеска положи свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје по повод одбележувањето на „23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба“. Република Северна Македонија денеска го чествува ...

Read More »

Претседателот Пендаровски се обрати на Младинскиот самит за климатски промени во Скопје

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на Младинскиот самит за климатски промени во Скопје – од Милано до Глазгов и понатаму.., иницијатива која е поддржана од УНИЦЕФ, а финансирана од Шведската агенција за меѓународен развој (СИДА). Самитот е организиран во партнерство со Амбасадата на Италија, како еден од домаќините на Младинскиот самит за климатски промени на ОН, во Милано и ...

Read More »

Од 113-тата седница на Владата: Укинато е ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 113-та седница, меѓу другото, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, усвои измени и дополнувања на ковид протоколите за работата на угостителските објекти (кафетерии и објекти за исхрана). Со овие измени и дополнувања се укинува ограничувањето на максимално дозволениот број на лица на една маса во кафетериите, рестораните и во рестораните на хотелите, ...

Read More »

ЗНМ: Осуда за понижувачкиот однос на кандидатот Фатмир Лимани кон новинарката Салије Садику од ТВ21

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осудува јавниот понижувачкиот однос на независниот кандидат за градоначалник за општина Кичево Фатмир Лимани кон новинарката Салије Садику од ТВ21 и бара јавните чинители да внимаваат на нивниот однос посебно кон жените новинарки во државата. Имено, додека новинарката Салије Садику, известувала за локалните избори во Северна Македонија се соочила со непријатна ситуација ...

Read More »

Николовски: Македонската демократија имаше мирен, достоинствен изборен ден, им честитаме на граѓаните и институциите

Денеска, македонската демократија имаше мирен, достоинствен, европски изборен ден. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија им благодари и честита на сите граѓани кои денеска учествуваа во изборите и дадоа свој придонес да имаме успешен демократски ден. Им честитаме и на институциите кои спроведоа уште едни фер, слободни и демократски избори, како што и доликува на една модерна, демократска држава, членка на НАТО ...

Read More »

Заев – Борел: Никој нема забелешки за реформите на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев како дел од својата агенда на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Словенија оствари билатерална средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика на ЕУ Џозеп Борел. На средбата, на која присуствуваше и заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, премиерот Заев ја изрази ...

Read More »

Заев на средбата со секретарот на Фондацијата „Небрегово“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев го прими секретарот на Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“, Атанас Конески. Атанас Конески на средбата, во име на фондацијата „Небрегово“, на премиерот Заев му врачи плакета и признание како изрази на благодарност за неговата лична посветеност во поддршката на активностите на фондацијата за афирмација на животот и делото на Блаже Конески ...

Read More »