Monthly Archives: September 2021

Северна Македонија со спасувачка мисија за уште 44 граѓани од Авганистан, активисти на организацијата „Тиркиз моунтејн“

Република Северна Македонија останува посветена на глобалната хуманитарна акција која има за цел да им помогне на граѓаните од Авганистан, кои во изминатиов период работеа на подобрување на човековите права, демократијата и мирот. Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се активисти на оваа организација, но меѓу ...

Read More »

Состојба на Патиштата 15.09.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Левица – Соопштение до јавност: Поднесена кривична пријава против директорот на Дирекцијата за заштита и спасување – Беким Максути

Изминативе денови, јавноста повторно е сведок на некомпетентноста на системот за справување со кризи, овој пат со пожарот кој неколку дена беснееше на Галичица. Штетите по природните ресурси се непроценливи и сето тоа поради неажурност и слабости на државниот систем за брза интервенција и спречување на катастрофалните последици од огнената стихија. Политичката партија Левица ја известува јавноста дека поради пожарите ...

Read More »

Претседателот Пендаровски во посета на опожарената модуларна болница во Тетово

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Тетово ја посети опожарената модуларна болница наменета за лекување на Ковид-19 пациенти, каде во синоќешниот пожар загинаа 14 лица.   Претседателот Пендаровски беше информиран за првичните сознанија поврзани со трагичниот настан. „Дојдов да изразам солидарност со граѓаните на Тетово и најмногу со оние кои ги изгубија своите најблиски и да поразговарам на лице место со ...

Read More »

За три пати намален бројот на жртви во сообраќајки во август, продолжуваат засилените контроли

Бројот на жртви на сообраќајниците во август 2021 е три пати помал од бројот на жртви во август 2020, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски. „Им благодарам на мнозинството граѓани кои ни се приклучија во напорите да обезбедиме што е можно побезбедни патишта. Им благодарам и на полициските службеници, кои на пеколни горештини и температури над 40 степени секојдневно ...

Read More »

Шилегов – Лагите на ВМРО-ДПМНЕ не може и не смее да се алтернатива за Скопје

  – Денеска сум тука пред вас, како што ветив, еднаш и само еднаш, на една прес-конференција, да ги демантирам сите бескрупулозни лаги што ВМРО – ДПМНЕ ги пласира во изминативе десетина дена, а поврзани за мојата семејна куќа и за мојот имот. Мојата семејна куќа во Тафталиџе е изградена од страна на мојот покоен татко 1995 година и јас ...

Read More »

Заев и Царовска на отворањето на новата дуална паралелка во Средното медицинско училиште

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со Министерката за образование и наука Мила Царовска, Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов, претставникот на АД Алкалоид Никола Ефтимов и директорката на Средното медицинско училиште на град Скопје „Д-р Панче Караѓозов”, денеска свечено ја презентираа парцијално дуалната паралелка „Фармацевтски техничар во фармацевтска индустрија“ во ова училиште. Отворањето на новата ...

Read More »

Изјава на Патриција ДиЏовани, претставник на УНИЦЕФ, со која се повикува училиштата да останат безбедни и отворени

„УНИЦЕФ ја поздравува одлуката на Владата за отворање на училиштата за сите деца во септември.   „Ова особено охрабрува, бидејќи Северна Македонија го забележа најдолгото затворање на училиштата за учење со физичко присуство, при што мнозинството ученици посетуваа настава на далечина вкупно 54 недели. Оваа бројка е значително повисока од просекот од 25 недели во регионот на Европа и Централна ...

Read More »

Заев: Влада со радикални политички ставови не му треба на никој

„На локалните избори на 17-ти октомври граѓаните ќе одлучат што е тоа што е најдобро за нив“, нагласи премиерот Заев во интервју за ТВ Сител, и додаде дека Влада со радикални политички ставови не му треба на никој, а најмалку на граѓаните кои веднаш ќе се соочат со последиците на лажниот патриотизам. „За мене во моментот коалиција со Левица значи ...

Read More »

Работна средба на министерот Бочварски со амбасадорот на НР Кина

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, оствари работна средба со Н.Е. Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина во Република Северна Македонија.   Бочварски му се заблагодари на амбасадорот за досегашниот придонес во делот на економската соработка помеѓу двете земји.   “Ковид кризата ги погоди сите земји и затоа упатувам апел и поддршка за уште поголема меѓусебна соработка со ...

Read More »