Monthly Archives: August 2021

Состојба на Патиштата 26.08.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Состојба на Патиштата 25.08.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Од 99-тата седница на Владата: Одобрени дополнителните мерки за заштита од КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 99-та седница ги донесе најновите мерки, протоколи препораки за заштита на здравјето на населението од КОВИД – 19, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести. Согласно препораките, Владата донесе одлука дека за влез во угостителски објекти, кафулиња и барови, без разлика на капацитетот и бројот на присутни посетители/гости/лица, како и ...

Read More »

Шахпаска: Бројот на вакцинирани вработени во скопските градинки порасна на 65 проценти, апелирам и другите да се имунизираат

Бројот  на вакцинирани вработени во скопските детски градинки е поголем и тој сега изнесува 65 проценти. Оваа информација ја  добивме од Министерството за здравство,  рече министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, по состанокот со директорите на градинките на територија на Град Скопје. Оваа средба со директорите на градинките се организира во пресрет на септември кога се очекува зголемен ...

Read More »

Заев и Бочварски на увид на патот Кривогаштани-Житоше: Вложуваме во инфраструктурни проекти

„Рехабилитацијата на ваквите експресни регионални и локални патишта, кои изминативе години, како и годинава, се изведуваат очекуваме да го поттикнат економскиот развој. Секоја подобрена инфраструктура дали е тоа регионален или локален пат, дали е тоа вложување во канализациони мрежи и слично значат севкупно подобрување на животот на граѓаните, изјави претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на увид ...

Read More »

Промовиран проектот „МладиХаб – градење вештини за вработување, компетенции и можности за вмрежување за младите“ во Кабинетот на Претседателот

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на промоцијата на проектот „МладиХаб – градење вештини за вработување, компетенции и можности за вмрежување за младите“, којшто по повод 12 август,  Меѓународниот ден на младите, се одржа во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија. Посочувајќи дека целта на денешниот настан е да се поврзат работодавачи и млади лица кои се во потрага ...

Read More »

Средба Османи – Брнз

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, денес оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Република Северна Македонија, Кејт Мери Брнз.   Соговорниците ги оценија билатералните односи меѓу двете земји како исклучително цврсти и пријателски, засновани на стратешкото партнерство и членството во НАТО алијансата. Беше искажан заемен интерес за постојан политички дијалог и за натамошно ...

Read More »

Одбележана 20-годишнината од загинувањето на армиските припадници кај Љуботенски Бачила

Делегации на Владата на Република Северна Македонија предводени од државните секретари на министерствата за одбрана и внатрешни работи Драган Николиќ и Магдалена Несторовска денеска положија свежо цвеќе на неколку локации по повод 20 години од загинувањето на осум припадници на Армијата кај месноста Љуботенски Бачила. Владините делегации оддадоа почит и положија цвеќе пред спомен обележјата во Општина Ѓорче Петров, с. ...

Read More »

Бектеши се сретна со угостителскиот сектор: приоритет е здравјето на граѓаните

По вчерашните одлуки на Владата, министерот за економија, Крешник Бектеши денес имаше средба со различни претставници од  угостителскиот сектор. На состанокот се разговараше за протоколите и новите одлуки на Владата од вчерашната седница. По состанокот, Бектеши изјавил дека беше многу конструктивна средба каде сите се согсогласиле дека приоритет над приоритетите останува здравјето на граѓаните и дека мора да се почитуваат ...

Read More »

Претседателот Пендаровски во посета на опожарените места во прилепско

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска ја посети касарната „Мирче Ацев” во Прилеп и опожарените места во околината на селото Топлица. Припадниците на Армијата распоредени во касарната, го информираа претседателот Пендаровски за тековните активности коишто ги преземаат при гасење на пожарите во прилепскиот регион. Како што посочија, во прилепската касарна се одвива координација со припадниците на ...

Read More »