Monthly Archives: July 2021

Министерот Спасовски на пуштањето во употреба на времениот граничен премин Стрезимир-Рестелица

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со вицепремиерката на Република Косово, Емилија Реџепи и косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечла денеска го пуштија во употреба времениот граничен премин Стрезимир-Рестелица на границата помеѓу Република Северна Македонија и Република Косово, кој ќе биде отворен за минување на граѓаните од двете земји од денеска (18.07) до 01.09., секој ден од 08.00 ...

Read More »

Премиерот Заев имаше средба со директорот на „Егзит“ и со познати американски спортисти – инвеститори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев ги прими директорот на најголемиот музички фестивал во нашиот регион „Егзит“, Душан Ковачевиќ и гости од Соединетите Американски Држави, успешните спортисти во американски фудбал Ленс Бригс, Турк Мекбрајд и Дони Колдвел, како успешни производители на медицински канабис во САД. Откако претходно ги анализирале можностите за инвестиции во некои други светски региони, ...

Read More »

Од 78 седница на Владата: Одобрени договорите за 23 општини за реализација на инфраструктурни проекти вредни 9,9 милиони евра

  Владата на Република Северна Македонија на денешната 78 тематска седница, ги разгледа и усвои информациите во врска со склучување на договор за регулирање на меѓусебните права и обврски помеѓу 23 општини за реализација на проекти за граѓаните, со вкупна вредност од 609,9 милиони денари односно 9,9 милиони евра. Ова се само дел од средствата и проектите обезбедени со одлука ...

Read More »

Заев: Ги објавуваме првите 30 кандидати за градоначалници од СДСМ

Почитувани претставници на медиумите,   Благодарам за интресот и вниманието на вас новинарите којшто сте вечерва со нас да споделите информација веројатно за првите кандидати во нашата земја согласно одлуките на централното раководство на најголемата политичка партија, СДСМ како наши преференци пуштени до општинските организации којшто се конечни во одлуките.   По седницата на раководството на партијата сакам да соопштам ...

Read More »

Маричиќ на трибината „Најдоброто за нашата општина“

Ние како СДСМ, како влада решивме наместо да инвестираме во палми, во непродуктивни споменици, кои блештат од корупција да инвестираме во луѓето и во нивните потреби, истакна секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ на граѓанската трибина во Ресен под мотото „Најдоброто за нашата општина“. Маричиќ нагласи дека сите политики што ги правиме имаат една цел, а тоа е ...

Read More »

Вицепремиерите Битиќи и Груби на доделувањето на втората група договори од ТАВ програмата

Првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби и заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестици, Фатмир Битиќи присуствуваа на настанот на кој беа доделени втората група на договори за реализација на 36 инфраструктурни проекти во 34 општини, за исполнување на реалните потреби ...

Read More »

Премиерот Заев го прими поранешниот генерал на САД Кларк

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска го прими поранешниот генерал на САД и поранешен командант на здружените сили на НАТО за Европа, Весли Кларк. На средбата, на која присуствуваше и заменик-претседателот за борба против корупција, за одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, стана збор за новата реалност за Северна Македонија и за регионот откако земјата ...

Read More »

Министерката Шахпаска на Министерскиот состанок на ЕУ во Брдо кај Крањ

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска учествуваше на Вториот министерски состанок за вработување и социјални прашања, на кој присуствуваа и министрите од земјите членки на Европската унија и од земјите од Западен Балкан, кој се одржа во Брдо кај Крањ, Словенија. Министерскиот состанок е во рамките на словенечкото претседателство со Советот на Европската унија, кое започна на ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со српската амбасадорка Јовановиќ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Невена Јовановиќ, новоименувата амбасадорка на Република Србија во нашата држава. На состанокот е заеднички констатирано дека постои одлична билатерална соработка помеѓу двете пријателски држави и дека е тоа добра основа за продлабочување на економските односи. На средбата е заеднички оценето дека можностите од инфраструктурното поврзување помеѓу двете држави ...

Read More »

На тематска седница Владата ја разгледа информацијата за реформата на јавната администрација

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 84-тата редовна седница која беше посветена на статусот на реализација на активностите на Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 на предлог на Министерството за информатичко општество и администрација. На седницата беше разгледана анализата за хоризонталната функционална поставеност на министерствата и институциите која ја подготвија проектните експерти спроведена во рамките на двегодишниот ИПА ...

Read More »