Monthly Archives: July 2021

Заев, Вучиќ и Рама на завршницата на „Отворен Балкан“: Новите иницијативи ќе донесат големи придобивки за стопанствениците и граѓаните, а вратите остануваат отворени и за сите други земји од регионот

Како завршница на Економскиот форум во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, одржаа прес-конференција на која одговараа на прашањата на акредитираните новинари за придобивките од новите акциски проекти за регионална соработка и поврзување на регионот. Во своето ...

Read More »

Митрески: За јазикот и идентитетот нема преговори, поднесовме амандман за резолуцијата да биде уставна

Почитуван претседател на Собранието, почитувани колеги и колешки пратеници,   Македонскиот јазик, македонскиот идентитет и македонската посебност се меѓународно признаени и потврдени, влезени во нашата лична карта во Организацијата на Обединетите нации. Нашите меѓународни позиции се јасно поставени и не знам колку пати јавно повторени – за македонскиот идентитет за  македонскиот јазик, македонската посебност немало, нема и никогаш нема да ...

Read More »

Состојба на Патиштата 30.07.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Шилегов домаќин на Рама, Вучиќ И Заев

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска беше домаќин на премиерите на РС Македонија, Зоран Заев, Албанија, Еди Рама, како и Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кои се во посета на Скопје во рамки на одржувањето на регионалниот деловен економски форум. Шилегов со гостите прошетаа по новиот Кеј 13 Ноември, што има ново партерно уредување, патека за лица со инвалидитет, ...

Read More »

Сузбиена организирана криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога и оружје

На 28.07.2021 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за специјални полициски операции, под раководство на надлежен Јавен обвинител од ОЈО за Гонење на организиран криминал и корупција, по повеќемесечно криминалистичко истражување спроведе координирана полициска акција со цел сузбивање на повеќечлена организирана криминална група составена од лица од Скопје. Членовите на оваа организирана криминална група ...

Read More »

Состојба на Патиштата 29.07.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални информации ...

Read More »

Таеквондистот Дејан Герогиевски сребрен на Олимпијадата во Токио

Таеквондистот Дејан Георгиевски и донесе на земјава сребрен медал од Олимписките Игри во Токио, откако во финалето во категоријата до 80 килограми беше поразен од рускиот таеквондист Владислав Ларин со резултат 16:9 во корист на Ларин. Со ова, Георгиевски го оствари најдобриот резултат за земјава на Олимписки Игри, и ѝ донесе втор медал на земјава, по бронзата која борачот Могамед ...

Read More »

Од тематската седница на Владата: Охридскиот рамковен договор придонесе за кохезивноста на општеството како еднакво за сите граѓани и заедници како и за интеграцијата на Република Северна Македонија во НАТО и ЕУ

Владата на Република Северна Македонија денеска одржа тематска седница посветена на 20  годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцираше дека оваа значајна годишнина оваа година се совпаѓа и со 30 годишнината од независноста на нашата земја, со 80 годишнината од народното востание и 20 годишнината од потпишувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација како ...

Read More »

Состојба на Патиштата 28.07.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини ...

Read More »

Премиерот Заев предводеше владина делегација на положување свежо цвеќе на споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, во придружба на првиот заменик-претседател во Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска положи свежо цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот кој го погоди Скопје во 1963 година. Поминаа 58 години од катастрофалниот земјотрес на ...

Read More »