Monthly Archives: June 2021

Од 75-тата седница на Владата: Се укинува носењето заштитна маска на отворено и други ограничувања

Владата на Република Северна Македонија денеска ги прифати измените и дополнувањата на рестриктивните мерки согласно препораките на Комисијата за заразни болести, утврдени како предлози на 39-тата седница на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на КОВИД-19. Почнувајќи од денеска, 1 јуни, утврдени се следните измени и дополнувања: – Се укинува ...

Read More »

Заев: Одговорот на проектите за големи држави и нови граници на Балканот треба да го даде ЕУ

„Феноменот на „нон-пејперите“ и сега овој проект за „Илирида“ кој повторно се иницира, се промотори на националистичките политики во регионот, и не само во регионот кога затајува Европа“, оцени премиерот Заев во интервју за ТВ Клан Македонија. „Тоа е сигнал и за Бугарија и за Брисел дека треба поинтензивно да го продолжат процесот на интеграција на регионот во ЕУ. Тоа ...

Read More »

Министерката Шахпаска на состанок со претставници на Венецијанската Комисија

„Еднаквост во општеството, еднаков пристап до ресурси на мажите и жените, еднакви шанси за напредок, рамноправност за сите претставува заедничка обврска и приоритет на Владата на Република Северна Македонија и  како таква, таа е дел од Програмата на Владата 2020-2024 година“, истакна министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска  на денешниот состанок со претставници на Венецијанската Комисија, на кој ...

Read More »

Ден за високи гости на вежбата „Одлучен удар 21“ – доказ дека „Заедно сме посилни“

На „Криволак“ денеска, во присуство на највисокиот политичко – воен врв на Северна Македонија и високи гости од САД и сојузниците, беше реализиран Денот за високи гости на вежбата „Одлучен удар 21“, каде беа презентирани офанзивни операции и активности на пешадиските и специјалните единици од Армиите на Северна Македонија, САД, Грција и Бугарија, со поддршка од хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ ...

Read More »