Monthly Archives: June 2021

Заев и Борисов од Софија: Нашите народи се многу блиски и упатени на соработка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев ги започна активностите во рамките на работната посета на Република Бугарија со средба со претседателот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов. На средбата, на која присуствуваше и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, беше изразена желбата, врз основа на претходните позитивни искуства од подготовката и ...

Read More »

Премиерот Заев: Стартува реализација на првите 23 проекти за граѓаните од ТАВ програмата

„Ми претставува чест и задоволство што денес ги доделуваме договорите на 23 општини за реализација на проекти за граѓаните, со вкупна вредност од 609,9 милиони денари односно 9,9 милиони евра. Станува збор за инфраструктурни проекти кои ќе го подобрат квалитетот на живеење за граѓаните. Поточно, средствата се наменети за изградба на водоводни мрежи, фекална и атмосферска канализација, реконструкција на локални ...

Read More »

Спасовски од Сарај: Постојано ги слушаме барањата и потребите на граѓаните

Попладнево, потпретсдедателот на СДСМ, Оливер Спасовски во рамките на караванот “Најдоброто за нашата општина” оствари маалски средби со жителите на општина Сарај. Спасовски пред присутните се осврна на реализацијата на бројните локални проекти помогнати од централната власт и во соработка со локалната власт. „Постојано инвестираме во подобрување на патната инфраструктура, а во овој дел за овие четири години се рехабилитираше ...

Read More »

Заев и Макрон: Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска пристигна во работна посета на Република Франција. Во Елисејската палата премиерот Заев беше пречекан од претседателот на Република Франција, Емануел Макрон по што следуваше заедничката изјава за медиумите. „За нас е многу важно што Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, со јасно поставени стандарди и без да ...

Read More »

Министерот Спасовски на Министерската конференција на Брдо процесот

„Во рамки на 10.неформален состанок  на министри за внатрешни работи на Брдо процесот денеска имав билатерална средба со министерот за внатрешни работи на Република Хрватска Давор Божиновиќ на која што меѓу другото  разговаравме  и за потребата од склучување протоколи за спроведување на Договорот помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Хрватска за полициска соработка, кои ќе овозможат ...

Read More »

Премиерот Заев за „Еуроњуз Албанија“: Северна Македонија, доказ дека мултиетничките општества може да бидат голема предност

„Ако испорачуваме и Европа мора да испорачува, затоа првата порака е таа – да продолжат процесите, заради тоа што во спротивно се развиваат нон пејпери и дискусии за нови етнички граници, нови граници на држави, а тоа, знаат и децата е можно само со пушки и со оружје. Не нѝ треба тоа, 21 век е“, вели премиерот Заев во интервју ...

Read More »

Прва средба на работната група за декриминализација на канабисот

Во Владата, денеска, се одржа првиот состанок на „Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување на медицинските, социјалните и економските придобивки на канабисот”, оформена откако се увиде потребата за координирање на повеќе процеси и иницијативи предложени од професионалните здруженија и граѓанските организации. На првиот состанок на Работната група беа презентирани и потврдени ...

Read More »

Николовски: За 18 проценти зголемена транспарентноста на институциите во споредба со 2016 година

Транспарентноста е половина од борбата против корупцијата, тоа е еден од главните постулати врз кои се темелат нашите владини политики, порача на денешната прес-конференција, заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. Вицепремиерот Николовски, посочи дека мерките што се преземаат, во насока на поголема транспарентност и отчетност на институциите, ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со иранскиот амбасадор Расули

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Сејед Мохамед Џавид Расули, амбасадор на Исламската Република Иран во нашата држава. На состанокот се поздравени политиките на одлучност и пријателства на премиерот Заев, во кого, како што е пренесено се гледа како на човек и политичар кој од срце работи за доброто на својот народ и својата ...

Read More »

Шахпаска: Заштитата на правата на децата, борбата против дискриминацијата и насилството се наши врвни приоритети

„Заштитата на правата на децата, борбата против дискриминацијата и насилството се наши врвни приоритети и за таа цел Министерството за труд и социјална политика со сите свои капацитети ќе биде дел од проектот „Поддршка на ЕУ за владеење на правото“, особено во компонентата за Човекови права и алтернативни санкции“ , нагласи министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, на денешната ...

Read More »