Monthly Archives: June 2021

Започна официјалната посета на претседателот Пендаровски на Република Хрватска

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска во Загреб со државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, со што започна неговата дводневна официјална посета на Република Хрватска. По тет-а-тет средбата на претседателот Пендаровски со претседателот Милановиќ, делегациите на Република Северна Македонија и Република Хрватска одржаа пленарен состанок за време на кој беа потврдени ...

Read More »

Работен состанок на министерот Спасовски со амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Која

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски имаше работна средба со амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Н.Е Клеменс Која. Министерот Спасовски се заблагодари за работниот состанок и за континуираната поддршка што Организацијата за безбедност и соработка на Европа ја обезбедува за Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија, потврдувајќи ги пријателските односи и партнерската соработка. Двајцата соговорници, ...

Read More »

Министерката Шахпаска се обрати на Министерски состанок за интеграција на Ромите во Сараево

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се обрати на Вториот Министерски состанок за интеграција на Ромите, што се одржа во Сараево, БиХ. На состанокот, кој е во организација на Министерството за човекови права и бегалци на Босна и Херцеговина и Регионалниот Совет за Соработка учествуваат министрите од Западен Балкан кои се одговорни за интеграцијата на Ромите, а ...

Read More »

Вицепремиерот Битиќи, министерот Милевски и амбасадорката Зутер Техада на промоција

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за локална самоуправа Горан Милевски, заменикот министер за финансии, Димитар Ковачевски, амбасадорката на Швајцарската Конфедерација во Северна Македонија, Н.Е. Сибил Зутер Техада, градоначалници и претставници на државните и локалните власти, денес во Клубот на органите на државната управа присуствуваа на настан на ...

Read More »

Заев и Царовска на увид во градежните работи на градинка во Волково, Општина Ѓорче Петров

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерката за образование и наука Мила Царовска, заменик-министерот за труд и социјална политика Енвер Хусеин и градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Александар Наумоски, денеска извршија увид во завршни градежни работи на новата градинка во Волково. Со изградбата на оваа градинка се решава децениската негрижа и запоставеност на овој дел ...

Read More »

Премиерот Заев од седницата за пратенички прашања

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на денешната седница во Парламентот, посветена на пратенички прашања, констатираше дека паметните, европски политики на Владата ги отворија перспективите на народот и на државата и повика на воздржување од квази-патриотски и квази-националистички реторики, поради кои, како што рече премиерот Заев „земјава 30 години тапкаше во место, додека светот одеше напред“. „Денес, ...

Read More »

Соопштение за јавност Средба на Шахпаска – Паолучи: Продолжува соработката меѓу МТСП и Светска банка за унапредување на социјалната заштита

Министерството за труд и социјална политика и Светска банка во Северна Македонија ќе продолжат интензивно да соработуваат во делот на унапредувањето на социјалната заштита, зголемување на вработливоста на ранливите групи граѓани, особено на жените, но и на градење на човечки капитал како суштествен елемент за напредок на едно општество. Ова беше заклучено на денешниот состанок на министерката за труд и ...

Read More »

Од 82-та седница на Владата

Владата на Република Северна Македонија на денешната 82 седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување на законот за животна средина. Со предложените измени се предвидува зголемување на еколошката такса, односно се предлага зголемување на давачката за увоз на нафтените деривати во земјата за 3,5 денари за моторен бензин со содржина на олово повисока од 0,013 г/л и за авионски ...

Read More »

Вицепремиерот Битиќи на „Првиот економски форум“ во Скопје

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска во рамки на Првиот економски форум, во Скопје, во х. „Александар Палас“, учествува на панел дискусијата на тема „Економското закрепнување на Северна Македонија по пандемијата“ заедно со министерот за финансии Фатмир Бесими.     Форумот, чиј фокус се поставувањето темели за стабилност ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со португалската амбасадорка Пина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Марија Виржиња Пина, амбасадорката на Португалија за нашата држава. На состанокот е пренесена силна поддршка од Португалија и од португалското претседателство за европерспективите на нашата држава. Соопштено е дека Португалија, како држава којашто гради мостови, посебно ги почитува политиките на премиерот Заев и на Владата – на создавање ...

Read More »