Monthly Archives: May 2021

Премиерот Заев: Интервентниот план за инвестиции (ИПИ 2021 – 2027)

Премиерот Зоран Заев го претстави Интервентниот план за инвестиции 2021-2027 на прес-конференција на која присуствуваа и Фатмир Битиќи, заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Бесими, министер за финансии, Благој Бочварски, министер за транспорт и врски како и Крешник Бектеши, министер за економија. Инвестиции во вредност од 8 милијарди и 175 ...

Read More »

Бектеши и Димоска: Започнуваат засилени вонредни контроли за квалитет на течните горива

Државниот пазарен инспекторат со државната мобилна лабараторија за испитување на квалитетот на течните горива од денеска започнуваат засилени вонредни контроли на терен. Целта е преку засилени контроли да се избегнат можни манипулации со квалитетот на горивата кои што се користат во земјата. Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со в.д директорот на Државниот пазарен инспекторат Анета Симеска Димеска денеска информираа ...

Read More »

Одржана седницата на Комисијата за јавно-приватно партнерство

Денеска, во Владата на Република Северна Македонија, се одржа редовната месечна седница на Комисијата за јавно-приватно партнерство, со која ко-претседаваше заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции,  Фатмир Битиќи, а на која присуствуваа и министерот за здравство Венко Филипче, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа, заменик министерот за финансии Димитар ...

Read More »

Вицепремиерот Битиќи се сретна со косовската министерка Хајдари

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, еднодневната работна посета во Република Косово ја започна со средба со министерката за трговија, претриемништво и индустрија Розета Хајдари, со која разговараа за економската соработка помеѓу двете земји.     Вицепремиерот Битиќи посочи дека е исклучително важно Владите на ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со италијанскиот амбасадор Силвестри

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, се сретна со Андреа Силвестри, амбасадор на Република Италија во земјава. На состанокот е изразена силна поддршка од Република Италија за европерспективите на нашата држава. Констатирано е дека Република Северна Македонија ги заврши своите домашни обврски и дека сега е на ред Европската Унија да ги вреднува постигнувањата на земјава. „Продолжуваме ...

Read More »

Премиерот Заев: Под покровителство на Португалија и ЕУ очекуваме решение до крајот на јуни

Премиерот Зоран Заев за „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ, говорејќи за интензивните меѓународни средби изминатиот период, за процесот на остварување на аспирациите на нашата земја за членка на Европската Унија, оцени дека е сосема јасно дека се гради стратегија како Унијата да го врати својот кредибилитет. „Со лидерите на ЕУ зборувавме за Западен Балкан и перспективите. „Kабаетлукот“ на ЕУ е ...

Read More »

Вицепремиерот Битиќи на средба со амбасадорот на Франција Бомгартнер

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес оствари средба со амбасадорот на Република Франција, Н.Е. Сирил Бомгартнер, заменикот амбасадор на Сојузна Република Германија, Ото Граф, делегација на Француската агенција за развој (AFD) и директорот на Германското друштво за меѓународна соработка (GIZ), Давид Оберхубер,  на која се разговараше за унапредување ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 20.05.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »

Премиерот Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска допатува во Брисел каде што вечерва, на покана на потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за безбедносна и надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел, ќе присуствува на заедничката работна вечера со лидерите на земјите од Западен Балкан на која ќе се разговара за актуелни прашања за регионот во контекст ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 19.05.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »