Monthly Archives: April 2021

ремиерот Заев: Заеднички направивме сериозен исчекор во усогласувањето на ставовите за законските решенија за стекнување државјанство

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и заменик-министерот за внатрешни работи Назим Буши, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа денеска во Собранието се сретнаа со претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, како и со пратеничката Илире Даути ...

Read More »

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваните амбасадори на Бангладеш, Обединетите Арапски Емирати и Индонезија

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари разговор преку видео-врска со новоименуваните амбасадори на Народна Република Бангладеш, Обединетите Арапски Емирати и Република Индонезија во Република Северна Македонија, по повод предавањето на акредитивните писма кои, поради пандемијата на Ковид-19, ги доставија по писмен пат. Во разговорот со новоименуваниот амбасадор на Народна Република Бангладеш, Мд. Дауд Али, претседателот Пендаровски упати честитки по повод 50 годишнината ...

Read More »

Вицепремиерите Битиќи и Николовски и министерот Бочварски на увид на градежни активности на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка

Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска извршија увид во градежните активности кои се одвиваат на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка, кој се гради во две фази, ...

Read More »

МВР и ДЕА полициска акција, запленети 800 илјади евра вредни дроги

Денеска ОВР Кавадарци до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава за организирана криминална група, и тоа против Д.Ј.(35) од Струмица, А.У.(45) од Скопје. М.З.(29) од Куманово, М.С.(36) од Битола, К.С.(46) од Прилеп, Г.К.(25) од Скопје, поради постоење основи на сомневање дека го сториле кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични ...

Read More »

Премиерот Заев: Заеднички направивме сериозен исчекор во усогласувањето на ставовите за законските решенија за стекнување државјанство

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и заменик-министерот за внатрешни работи Назим Буши, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа денеска во Собранието се сретнаа со претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, како и со пратеничката Илире Даути ...

Read More »

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници наведени во Уставот на Република Северна Македонија. На средбата присуствуваа поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан, поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху, Скопски бискуп и епарх Скопски и Струмички, Киро Стојанов, суперинтендентот на Евангелско – методистичката црква, Марјан Димов, ...

Read More »

Маричиќ од Анкара: Искуствата на Турција за дигитализација на судството за нас се од големо значење

Министерот за правда Бојан Маричиќ од Анкара телефонски гостуваше во емисијата Утрински брифинг, каде говореше за посетата на Брисел и Анкара и дигитализацијата на судството.   Министерот брифираше дека во Брисел тој порачал дека Северна Македонија ќе продолжи интензивно да ги спроведува реформите дома, но дека е потребно ЕУ да не го губи фокусот и час поскоро да создаде услови ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со менаџментот на „Лидл“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, одржаа состанок во Владата со менаџментот на реномираната германска компанија „Лидл“. На состанокот се дискутираше за новата инвестицијата на трговскиот ланец „Лидл“ во нашата земја, за што компанијата веќе е регистрирана во Северна Македонија. Премиерот ...

Read More »

Маричиќ: Стејт департментот ги препозна напорите на Владата за реформи во правосудството

Министерот за правда Бојан Маричиќ во вечерашното гостување во вестите на Сител телевизија истакна дека е добро што од страна на Стејт департментот се препознаени напорите на Владата за реформи во правосудството и дека тие напори даваат резултати. -Нотирана е поголемо почитување на независноста на правосудството. Секако, има и слабости, но на нив веќе работиме преку зголемување на буџетот и ...

Read More »

Состанок на премиерот Заев со претставници на Сојузот на турски невладини организации

Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев, оствари средба со делегација на Сојузот на турски невладини организации – МАТУСИТЕБ, предводена од претседателот на Сојузот Хустрев Емин, придружуван од Тахсин Ибрахим и проф. д-р. Сулејман Баки. Состанокот беше посветен на пописот на населението, домаќинствата и становите, активностите поврзани со негова реализација, како и важноста на правичната застапеност. Претставниците на МАТУСИТЕБ ...

Read More »