Monthly Archives: April 2021

Средба на претседателот Пендаровски со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Брисел, денеска оствари средба со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На средбата беше дискутирано за соработката меѓу Република Северна Македонија и НАТО Алијансата, за актуелните регионални и безбедносни прашања, за надворешно-политичките приоритети на земјава и за можностите за продлабочување на соработката во справување со последиците од глобалната пандемија на Ковид-19. ...

Read More »

Шахпаска за Алсат: Новиот закон за работни односи ќе гарантира сигурност за работниците

Потребите и барањата на работниците се наш врвен приоритет и затоа континуирано, преку меѓусебен дијалог работиме на унапредување на прашањата кои се однесуваат на правата на работниците. За таа цел, заедно со нашите социјални партнери, синдикатите и репрезентативните и нерепрезентативните, работодавачите, како и експертите работиме на новото системско законско решение кое ќе ги регулира работните односи, најави Јагода Шахпаска, министерка ...

Read More »

Од 67 седница на Владата: Забраната за движење наместо од 20:00 ќе важи од 21:00 часот

На денешната 67 седница, Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и донесе измени и дополнувања на мерките за заштита и спречување на ширењето на КОВИД-19. Со овие измени и дополнувања од утре, 28 април, забраната за движење на населението и на возила од јавен превоз на целата територија на државата, наместо од 20:00 ќе важи од 21:00 ...

Read More »

Вицепремиерот Битиќи и директорот Петров го промовираа јавниот конкурс „Стартапувај 3“

Заменикот на претседатеот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори, Фатмир Битиќи и директорот на Фондот за Иновација и Технолошки развој Коста Петров, денес го промовираа јавниот конкурс за старт-ап и спин-оф компании „Стартапувај 3“.     Вицепремиерот Битиќи соопшти дека Со овој конкурс ќе бидат овозможени 2 милиони евра неповратни средства финансиска поддршка за македонскиот старт-ап ...

Read More »

Средби Пендаровски со еврокомесарот Вархеји и со Специјалниот претставник на ЕУ Лајчак

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средби со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји и со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот Белград-Приштина и за други регионални прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак, со што ја започна неговата работна посета на Брисел. На средбата со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување ...

Read More »

Средба на премиерот Заев, вицепремиерот Груби, министерот Филипче и директорот Сотировски, со поглаварите на МПЦ Стефан и на ИВЗ Шаќир Фетаи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со првиот-заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, министерот за здравство, Венко Филипче и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски, се сретна со поглаварите на верските заедници во земјава – на Македонската Православна Црква ...

Read More »

Заев: Го поздравуваме планот за инвестиција на американската HTEC Group

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска прими претставници на HTEC Group, американска компанија за софтверско инженерство, која обезбедува услуги во оваа дејност, услуги за развој на производи во широк спектар на индустрии, како што се малопродажбата, логистиката, медицинската технологија, информатички услуги во финансискиот сектор и други. Главниот оперативен директор на групацијата HTEC, Дејвид Шох, му го ...

Read More »

Лидерот на Левица Апасиев се сретна со рускиот амбасадор

Денес, 22 април 2021 година (четврток), со почеток во 11:00 часот, во репрезентативната „Струшка соба“ на Собранието на РМ – пратеникот проф. д-р Димитар Апасиев од Левица оствари средба со рускиот амбасадор во Република Македонија – Н.Е. Сергеј Баздникин. На оваа прва официјална средба беше разговарано за предизвиците со кои се соочува земјата во време на пандемијата со Ковид-19, како ...

Read More »

Шахпаска: Новата градинка во Драчево ќе обезбеди опфат на дополнителни 108 деца

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска заедно со градоначалникот на Општина Киисела Вода , Филип Темелковски денеска направија увид во градежните активности на новиот објект при ЈОУДГ „8ми Март“, во населеното место Драчево, Општина Кисела Вода. Министерката Шахпаска истакна дека Министерството за труд и социјална политика продолжува да ги имплементира заложбите кои што се преточени во владината програма, ...

Read More »

Димитров на разговори за ЕУ во латвискиот парламент

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров, балтичката турнеја ја започна утрово во Рига со средби во литванскиот парламент (Saeima). На состанокот со претседателот на Комитетот за надворешни работи на Saeima, Рихардс Колс и претседателката на Комитетот за европски прашања, Анда Вита Терауда, беше реафирмирана и поддршката од страна на латвиските пратеници Северна Македонија да ги отпочне пристапните преговори со ...

Read More »