Monthly Archives: March 2021

Лефков:Кина продава по 30 долари вакцина, Заев и Филипче нуделе 60 долари за вакцина, за да има дупла провизија преку фантом фирмата од Хонг Конг

ВМРО-ДПМНЕ повторно ја обвини владата и Министерството за Здравство за илегални активности во процесот за набавка на вакцини од Кина. „Барајќи го правиот пат, уплатил ли Венко Филипче на сметка на Стабри Интернешенал 12.5 милиони долари на сметка во Дојче банк?! Министерството за здравство на сметка на Стабри Интернешенал, фантом фирма од Хонг Хонг уплатила 12.5 милиони евра за 200.000 ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 15.03.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »

Заев на Тиранскиот економски форум 3: ЕУ да ги исполни ветувањата за Западен Балкан

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска учествуваше на утринскиот панел на Тиранскиот економски форум 3 на темата „ЕУ и Западен Балкан: исполнување на долго очекуваните ветувања“, кој заради пандемијата со КОВИД-19 се одржа онлајн. На панелот зедоа учество и премиерката на Србија Ана Брнабиќ, претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина Зоран Тегелтија и ...

Read More »

Битиќи – Абазовиќ: Регионална конкурентност, наспроти регионална конкуренција

„Целта на Заедничкиот регионален пазар е да се зајакне економската соработка помеѓу земјите во регионот, да се зголеми конкурентноста, но и привлечноста на регионот за пазарот на Европската Унија. Регионална конкурентност наместо регионална конкуренција! Ова е нашата иднина“, изјави вицепремиерот Битиќи на денешната заедничка прес-конференција со потпретседателот на Владата на Република Црна Гора,  Дритан Абазовиќ, којашто се одржа веднаш по ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 12.03.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »

Вицепремиерот Фатмир Битиќи средба со потпретседателот на Владата на Црна Гора Дритан Абазовиќ

Ве известуваме дека утре, 10-ти март (среда) со почеток во 10:00 часот, заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и потпретседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, ќе одржат заедничка прес-конференција. Прес-конференцијата ќе следува по билатералниот состанок помеѓу вицепремиерите Битиќи и Абазовиќ на кој ќе се разговара за економската соработка помеѓу ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 11.03.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »

Продолжува поддршката за стопанството, со кредитната линија Ковид 3

СДСМ продолжува да реализира мерки и политики кои помагаат на сите граѓани и компании погодени со кризата, ја зајакнуваат домашната економија и обезбедуваат услови за забрзан економски раст. Во тек е реализацијата на бескаматната кредитна линија со грант компонента ,,Ковид 3”, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија. Досега се одобрени вкупно 2.122 кредитни барања во вкупен износ ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 10.03.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »

Министерот Спасовски по повод Меѓународниот ден на енергетска ефикасност

,,Со денешнава посета на СВР Куманово покрај редовниот работен карактер имавме за цел непосредно да направиме увид во досега сработеното во поглед на реконструкцијата и санацијата на објектот на Секторот за внатрешни работи Куманово. Ова е еден од најстарите објекти можеби и во најлоша кондиција во државата кој што започнавме да го реконструираме и навистина работиме на една темелна и ...

Read More »