Monthly Archives: February 2021

Заев: Очекувам Сашо Мијалков да биде пронајден и ставен во притвор согласно наредбата на судот

„Народот бара правда, а се случи уште едно бегство. Исто како и целиот наш народ така и јас секако сме разочарани од тоа што сѐ уште не е пронајден и не е приведен, односно не е однесенo во домашен притвор лицето Сашо Мијалков“, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во изјавата за медиумите, и ја изрази ...

Read More »

Премиерот Заев и економските ресори во Пробиштип: „Булмак 2016“ е успешна економска приказна

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши, заедно со градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов во Пробиштип, кој како регион историски е традиционално рударски ја посетија компанија од оваа дејност „Булмак 20216“. Премиерот Заев ја поздрави ...

Read More »

Мицкоски: Репер и цел ни е Европа, а според стандардот на живот од Африка не мрднавме

Мицкоски потенцира дека времето покажува дека на народот му е прекипено.  „ Репер и цел ни е Европа, а според стандардот на живот од Африка не мрднавме. Во едно Зимбабве повеќе се вакцинира против корона отколку во Македонија. Лесото и Гвинеа се помалку корумпирани од Македонија. “ рече тој во неговиот говор на денешниот настан организиран од страна на УЖ ...

Read More »

МВР – Министерот Спасовски во посета на децата и семејствата на бранителите во одморалиштето на МВР во Пониква

Денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на Бирото за јавна безбедност  Саше Тасевски и градоначалникот на Кочани, Николчо  Илијев  ги посетија  децата и семејствата на загинатите бранители кои во одморалиштето на МВР во Пониква  го минуваат  зимскиот одмор . На средбата  со децата и семејствата на бранителите  министерот Спасовски го изрази своето задоволство што денеска  има можност да ...

Read More »

Заев, Гир и Јаневски на отворањето на Европската куќа во Струмица

Премиерот Зоран Заев, амбасадорот на Европската Унија во нашата земја Дејвид Гир и градоначалникот на Општина Струмица Коста Јаневски денеска во Струмица свечено ја отворија „Европската Куќа“. Ова е трета локација по Скопје и Крива Паланка каде што се отвораат вакви објекти, а нивното отворање и нивниот концепт се сеопфатен одговор на барањата и потребите на нашите граѓани да бидат ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 22.02.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »

Бектеши: Приоритетна цел на Северна Македонија во претседавањето со ЦЕФТА ќе биде отстранувањето на пречките во трговијата

Премиерот Зоран Заев, амбасадорот на Европската Унија во нашата земја Дејвид Гир и градоначалникот на Општина Струмица Коста Јаневски денеска во Струмица свечено ја отворија „Европската Куќа“. Ова е трета локација по Скопје и Крива Паланка каде што се отвораат вакви објекти, а нивното отворање и нивниот концепт се сеопфатен одговор на барањата и потребите на нашите граѓани да бидат ...

Read More »

Од 46-та седница на Владата: Одобрен е Анексот на Договорот за набавка на вакцини одобрени одСЗО за употреба во итни случаи

Владата на Република Северна Македонија на денешната 46-та седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за склучување на Анекс на Договорот за преземени обврски од 19.11.2020 година, склучен помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Глобалниот сојуз за вакцини (ГАВИ) (GAVI ALLIANCE), за набавка на одобрена вакцина за КОВИД-19 преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до безбедни ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 19.02.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 18.02.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. За сите подетални ...

Read More »