Monthly Archives: January 2021

Состојба на Патиштата, 22.01.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Слаб снег паѓа на П.Шапка, додека на останатите места има врнежи од дожд. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано ...

Read More »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик. По повод празникот, претседателот Пендаровски упати писма со честитки до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустиниана Прима, г.г. Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев. Почитувани ...

Read More »

Заев честитки по повод Божиќ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во свое и во име на Владата, упати честитка по повод големиот христијански празник Рождество Христово – Божик, до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски Г.Г. Стефан, до членовите на Синодот, до свештенството и монаштвото, како и до сите православни верници во нашата земја. Премиерот ...

Read More »

Предадена опрема во вредност од над 7 милиони денари за потребите на сообраќајната полиција

“Задоволство ми е во име на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија и во мое лично име да изразам благодарност  до Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата за опремата обезбедена за зајакнување на капацитетите на надлежните сообраќајни  единици во МВР, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при преземањето на опремата наменета за  потребите на сообраќајната ...

Read More »

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2 Програмата за Прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот „Откривање на скриените атракции“ комплетно се реконструира стариот Кооперативен Дом во село Слоештица во Демир  Хисар,  кој ќе прерасне во Мултифункционален Центар со простор за настани, сместување, сувенирница и Спомен соба на великанот на македонскиот збор, ...

Read More »

Средба Османи – Кундурос, по повод предавањето на копиите од акредитивните писма

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи денес го прими новоименуваниот вонредeн и ополномоштен амбасадор на Хеленската Република во Република Северна Македонија, Русос Кундурос, кој ги предаде копиите од акредитивните писма. Министерот Османи му посака на амбасадорот Кундурос добредојде и успех во извршувањето на новата функција, изразувајќи уверување дека за време на неговиот мандат пријателските односи меѓу ...

Read More »

Од 37-мата седница на Владата: Дадена согласност за преземање обврски за обезбедување вакцини за континуирана имунизација

На денешната 37-ма владина седница, пред преминувањето на точките од дневниот ред, министерот за финансии Фатмир Бесими ги информираше членовите на Владата за нивото на реализацијата на капиталните инвестиции за 2020 година при што беше констатирано дека голем број од институциите, над 95 проценти ги реализирале инвестициите за што беше изразено задоволство со констатација дека сите економски мерки преземени минатата ...

Read More »

Бочварски: Завршуваме со проектирање за изградба на нов експресен пат од Струмица до автопат на Коридор 10 кај Смоквица.

Проектирањето за изградба на нов експресен пат од Струмица до Коридор 10 кај Смоквица е во завршна фаза. Во следниот период ќе обезбедиме финансиски средства и ќе започнеме со изградба, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешната работна посета на општина Валандово.   Министерот Бочварски и градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов го посетија населеното место Чалакли ...

Read More »