Monthly Archives: January 2021

Состојба на Патиштата, 26.01.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Слаб снег паѓа на П.Шапка, додека на останатите места има врнежи од дожд. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано ...

Read More »

Состојба на патиштата, 26.01.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2020 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2021 година. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со британската амбасадорка Галовеј

Средба на премиерот Заев со британската амбасадорка Галовеј: Се интензивира соработката со Велика Британија Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Рејчел Галовеј, амбасадорка на Обединетото Кралство во нашата држава. На состанокот е заеднички поздравено интензивирањето на соработката помеѓу двете држави што се случува дури и за време на пандемијата. Изразено е очекување за уште ...

Read More »

Димитров и Османи во Брисел на состаноци со МНР на Шведска и Финска

Во рамките на работната посета на Брисел, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на Советот за општи работи на ЕУ, попладнево остварија средби со министерката за надворешни работи на Шведска, Ан Линде и со министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хависто. Акцент на разговорите на сите средби ...

Read More »

Средба на министерот Спасовски со амбасадор на Република Косово

Денеска , министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски имаше работна средба со амбасадорот на  Република Косово  во Република Северна Македонија Н.Е. Ѓерѓ Дедај. На средбата амбасадорот  Дедај,  се заблагодари за поддршката што Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија ја дава на Амбасадата и на Министерството за внатрешни работи на Република Косово  особено на државјаните на Република Косово, посебно ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 25.01.2021

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Слаб снег паѓа на П.Шапка, додека на останатите места има врнежи од дожд. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано ...

Read More »

Изјава за медиуми, Оливер Спасовски, потпретседател на СДСМ

Социјалдемократскиот сојуз и Владата на СДСМ работат за доброто на граѓаните, спроведуваат проекти којшто ќе претставуваат напредок за општеството, основа за иден развој меѓутоа со менувањето на општеството, со менувањето на државата секако неминовна потреба е да се менува и партијата. И токму заради тоа Социјалдемократскиот сојуз како одговорна, како победничка партија, како партија којашто има визија како треба да ...

Read More »

Премиерот Заев: До крајот на 2021 ќе ги зголемиме буџетите на судовите и обвинителството

„Нема правда, ако не ја зборувате вистината од почеток до крај“, рече премиерот Заев одговарајќи на прашањето дали со своето сведочење ги амнестирал учесниците во упадот во Собранието во 2017 година, освен поранешниот премиер Никола Груевски, и подвлече дека за него е најважно да го раскаже она што навистина се случувало и предочи дека постојат факти за целата организација на ...

Read More »

Бочварски: Преку 200 милиони евра инвестиции во патната инфраструктура оваа година

Оваа година планирани се преку 200 милиони евра инвестиции само во патната инфраструктура. Продолжуваме со изградба на пругата кон Бугарија, со гасификацијата, со нови проекти во комуналната инфраструктура. Не чека долга и интензивна градежна сезона, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, кој заедно со заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи и директорот на ЈП за државни ...

Read More »

Средба на министерот Спасовски со Вршителот на должност во Амбасадата на Државата Катар

Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски имаше работна средба со Вршителот на должност во Амбасадата на Државата Катар, шеик Јасим бин Хамад Ал-Тани. На средбата беа потврдени пријателските односи помеѓу двете држави и беа разменети мислења за тековната соработка и унапредување на истата во областите од  заеднички интерес, со особен акцент на областа на безбедноста. Во таа насока од ...

Read More »