Monthly Archives: November 2020

Заев на средба со лидерот на СПД Германија, Борјанс

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Берлин се сретна со лидерот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Норберт Волтер Борјанс. На средбата се разговараше за повеќе актуелни теми, како справувањето со пандемијата од Ковид 19, процесот на интеграција на Република Северна Македонија во ЕУ, како и за соработката меѓу Сојузна Република Германија и Северна Македонија. Претседателот Заев се заблагодари ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 16.11.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Премиерот Заев и министерот Филипче во посета на болницата во Струмица

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска беа во работна посета на ЈЗУ Општа болница – Струмица. За време на посетата заедно со директорот на болницата д-р Наќе Гогов, извршија увид на новото крило на болницата кое е опремено и наскоро ќе може да почне со работа. Како што истакна премиерот Заев, новото крило на Струмичката болница ...

Read More »

Порака од премиерот Заев на „Thessaloniki Summit 2020“

Порака од премиерот Заев на „Thessaloniki Summit 2020“:  Да ги негуваме европските вредности за просперитетен Западен Балкан Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, албанскиот премиер Еди Рама како и со комесарот за соседство и проширување на Европската комисија, Оливер Вархеји на петтиот виртуелен „Thessaloniki Summit 2020″, упатија пораки за добрососедство, ...

Read More »

Состанок на министрите за економија на Северна Македонија и Бугарија

Иднината на Западен Балкан е создавање на заеднички регионален пазар чија цел е посилна економска интерграција на регионот и негова подготовка за големиот внатрешен паазар на Европската унија. Воспоставување на таканаречени зелени коридори за напречено движење на примарните производи и спојување со европските коридори е главен приоритет во насока на подобарување на регионалната економска соработка. Ова беа главните заклучоци на ...

Read More »

Претседателот Пендаровски се обрати на средбата по повод 5 Ноември

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод 5 Ноември – Светски ден на ромскиот јазик, денеска учествуваше и се обрати на виртуелната средба „5 Ноември – Светски ден на ромскиот јазик, потреба од институционална поддршка за изучување, употреба и зачувување на ромскиот јазик”. На средбата, претседателот Пендаровски упати честитка до ромската заедница во Северна Македонија по повод 5 Ноември – Светски ден ...

Read More »

Средба на Министерката Шахпаска со претставници од “Субверзивен фронт”

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници од Здружението за сексуални и родови малцинства “Субверзивен фронт”од Скопје. На средбата се разговараше за тековните и идни планови и активности на здружението во насока на понатамошна надградба на системот за поддршка и заштита на  правата на лицата од ЛГБТ заедницата. Министерството за труд и социјална политика ...

Read More »

Премиерот Заев и одборот на Македонија 2025

Вложувања во образование и зајакнување на човековиот капитал, иновации, инвестиции, подобрување на деловниот амбиент, почитување на демократските темели на општеството, борба со корупцијата и грижа за животната средина беа теми на онлајн состанокот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик-претседателот за економски прашања, Фатмир Битиќи со одборот на Македонија 2025, претседателката Вера Ставроф, Мајк Зафировски ...

Read More »

Средба на министерката Шахпаска со евроамбасадорот, Гир

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска оствари средба со амбасадорот  и шеф на Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија, Дејвид Гир, на која се разговараше за тековните и идни планови и приоритети на Министерството за труд и социјална политика во рамки на своите надлежности,  а во насока на усогласување со европското законодавство имајќи во предвид  дека ...

Read More »

Од 17-та седница на Владата: Угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот

Владата на денешната седница донесе одлука за нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. Се скратува работното време на угостителските објекти до 21.00 часот, освен за достава и шалтерска продажба на храна. Оваа одлука важи и за угостителските објекти на бензинските станици, а исклучени се угостителските објекти на ТАВ аеродромите во Скопје и Охрид и хотелските ресторани за гостите ...

Read More »