Monthly Archives: October 2020

СДСМ не гледа потреба од лидерска средба

Не гледаме потреба од лидерска средба, особено со човек кој нема став за ниту едно важно, национално или стратешко прашање, изјави денеска портпаролката на СДСМ во одговор на новинарско прашање. “Македонскиот јазик, македонскиот идентитет и посебност се меѓународно потврдени и признаени од целиот свет. Со нашиот сосед, Бугарија, имаме Договор за соработка и добрососедство, кој патем е потпишан и на ...

Read More »

Царовска: Работиме на развојни политики во интерес на сите граѓани

Потпретседателката на СДСМ Мила Царовска и градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски, денес имаа маалска средба со жителите на населба Драчево. Царовска на средбата истакна дека СДСМ е партија која што навистина се грижи за сите граѓани и посеветено работи на намалување на сиромаштијата, на нови развојни реформи и процеси и на грижа кон сите граѓани и тоа се ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 16.10.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено  пo наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината  спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Заев и Царовска: Oваа школска година е поразлична од претходните заради пандемијата, солидарни и заедно ќе направиме се за учениците да имаат успешна година

Денеска претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска, придружени од градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се обратија по повод првиот училишен ден во основното училиште „Јан Амос Коменски“ во Карпош. „Денеска се радувам што сум тука со вас, исто толку колку се радувате и вие – децата ученици! Денешниот ...

Read More »

Министерот Маричиќ оствари средба со членовите на ДКСК

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска беше во посета на Државната комисија за спречување на корупцијата каде оствари средба со претседателката и членовите на антикорупциската комисија. Во фокусот на денешната средба беа препораките на ГРЕКО од Петтиот круг на евалуација, кој е на тема „Спречување на корупција и промовирање на интегритет кај централната власт (највисоките извршни функции) и органите за ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со канадската амбасадорка Чаба: Пред граѓаните и државата се нови историски можности во евроинтеграциите и економијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев се сретна со Катлин Чаба, амбасадорка на Канада во нашата држава, којашто го завршува својот мандат. На состанокот e констатирано дека пред државава и граѓаните се нови историски можности, коишто се гледаат во евроинтеграцискиот процес и во економскиот развој и во таа насока е пренесена цврста поддршка од Канада и за ...

Read More »

Мицкоски до Гир: ВМРО-ДПМНЕ како одговорна политичка партија има јасни и конкретни политики кои ќе ја насочат Македонија на вистинскиот пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (30.09.2020) заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, остварија средба со новиот евроамбасадор Дејвид Гир. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во Република Македонија. Во текот на средбата претседателот Мицкоски на евроамбасадорот Гир ги истакна и главните приоритети на ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија. Претседателот Мицкоски појасни дека со новиот мандат на старата ...

Read More »