Monthly Archives: October 2020

Состојба на Патиштата, 22.10.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено  пo наместа влажна коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината  спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Состојба на Патиштата, 21.10.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено  пo суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината  спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Димитров, Маричиќ и Спасовски учествуваа на 4-от состанок на Секторскиот мониторинг комитет

По Заедничкиот ИПА мониторинг комитет, дебатата се насочува кон секторот владеење на право и темелни права на денешниот 4-ти состанок на Секторскиот мониторинг комитет со кој што заедно со претставници на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, ко-претседаваше заменик-претседател на Владата на Република Северна Македонија задолжен за европски прашања Никола Димитров. Од македонска страна, на состанокот учествуваа и ресорните министри ...

Read More »

Бочварски: Инвестираме над 87 милиони евра за изградба и рехабилитација на патната мрежа

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, Вицепремиерот за борба против корупција, за одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, директорот на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски и градоначалникот на општина Крива Паланка Борјанчо Мицевски денеска извршија увид во инфраструктурни проекти во општина Крива Паланка.

Read More »

Средба на министерот Бочварски со Амбасадорот на Кралството Холандија

Ве информираме дека министерот за транспорт и врски Благој Бочварски оствари работна средба со Амбасадорот на Кралството Холандија во Република Северна Македонија, Н.Е. Дирк Јан Коп.   Акцент на средбата беше ставен врз капиталните инвестиции што се реализираат во Република Северна Македонија, особено во делот на изградба и модернизација на патната и железничката инфраструктура и процесот на гасификација на земјата. ...

Read More »

Заев: Да бидеме чувари на македонскиот јазик

Денеска претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со министерката за образование и наука, Мила Царовска, присуствуваа на Меѓународната научна конференција „Македонскиот јазик – извор на научни истражувања (дома и надвор)” во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков”. Во обраќањето премиерот Заев ги потенцираше двата значајни јубилеа – 75 години од објавувањето на македонската азбука и на ...

Read More »

Димитров на средбата со ЕУ амбасадори

Денеска, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров имаше  видео-конференциска средба  со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во Северна Македонија. На иницијатива на амбасадорот и шеф на Делегацијата на ЕУ Дејвид Гир, средбата се одржа по повод неодамнешниот Извештај на Европската комисија за Северна Македонија и пакетот за проширување. „ 2020  е година на предизвици, како на ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 20.10.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено  пo суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината  спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Шахпаска: Зголемување на капацитетите на градинките

Министерката за труд и социјална политика , Јагода Шахпаска денеска беше во посета на детската градинка „Детска Радост“ клон Темјанушка во населбата Автокоманда , Општина Гази Баба, каде што изминатиов период се работи на нејзино реновирање. „Навистина задоволството е огромно кога се работи на проект со кој се обезбедувааат прекрасни услови за згрижување на децата во градинките, преку реновирање на ...

Read More »

Мицкоски на средба со Вуцас

Денеска 19.10.2020 година, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со членот на ИК на партијата, Стефан Андоновски, оствари средба со амбасадорот на Австрија во Република Македонија – Георг Вуцас. На средбата се раговараше за пандемијата на Ковид која е предизвик за целиот свет, но е особен проблем за Република Македонија поради лошиот менаџмент на власта со здравството, но и со ...

Read More »