Monthly Archives: September 2020

Претседателот Пендаровски упати писмо до Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх. Во продолжение го проследуваме текстот на писмото. Ваша Сесветост, Ми претставува особена чест да Ви се обратам и да ги изразам своите срдечни желби по повод почетокот на Новата црковна година. Историјата вели дека треба постојано да ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник 21.09.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено  пo  суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината  спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ  се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Вицепремиерот Битиќи се сретна со Советот на странски инвеститори

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, попладнево, во рамките на серијата на консултативни средби со стопанските комори, синдикални организации, граѓански и организации на работодавачи и академската и стручна заедница, реализираше работна средба со управниот одбор на Советот на странски инвеститори, кадешто беа дискутирани предизвиците со кои се соочуваат странските ...

Read More »

Средба на министерката Шахпаска со претставничката на УНИЦЕФ во земјава, Патриција ди Џовани

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со претставничката на УНИЦЕФ во земјава, Патриција ди Џовани ,на која разговараа за досегашната долгогодишна соработка која ја имаат овие две институции, проектите кои се во тек и предизвиците со кои се соочуваме, а се во интерес пред се на децата. „УНИЦЕФ е рамноправен партнер во носењето на значајни ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 18.09.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Бектеши на 4-тата Меѓународна конференција на Универзитетот на ЈИЕ

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се обрати на 4-тата Меѓународна конференција за бизнис и информатичка технологија која ја организира Универзитетот на ЈИЕ во Скопје. Министерот во своето обраќање се осврна на кризата која што ја предизвика пандемијата предизвикана од Ковид 19 врз македонската економија, и ефектите кои ги дадоа трите пакета мерки кои што го донесе Владата за поддршка ...

Read More »

Средба Мицкоски-Ламерт: Соработката со Фондацијата „Конрад Аденауер“ продолжува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р. Христијан Мицкоски заедно со потретседателот Александар Николоски  денеска остварија средба со Проф. д-р. Норберт Ламерт новиот директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“. На средбата се разговараше за постојната и идна соработка на ВМРО-ДПМНЕ со Фондацијата, како и актуелната политичка состојба во државата, како и предизвиците со кои се соочува Македонија на европскиот пат. Соговорниците нагласија дека ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 17.09.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo суви коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП МАКЕДОНИЈАПАТ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

Read More »

Средба Бесими – Холстеин: Германија – наш посветен партнер на патот стварување на европските вредности и стандарди

Министерот за финансии, д-р Фатмир Бесими, оствари средба со амбасадорката на Германија во Република Северна Македонија, Анке Холстеин.   На средбата беа истакнати пријателските односи помеѓу двете држави.   Министерот Бесими ѝ се заблагодари на Холстеин за поддршката што Германија, во континуитет, ѝ ја даваше на нашата држава во процесот на полноправно членство во НАТО, како и за поддршката во процесот на приклучување кон големото европско ...

Read More »

Средба на министерката Шахпаска со претставниците на ,, Интеграција на Ромите 2020“

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска оствари работна средба со претставниците на ,,Интеграција на Ромите 2020“ Орхан Усеин и Данило Вукмировиќ,на која се разговараше за досегашните и идни политики за поголема  вклученост на Ромите во општеството. На средбата се дискутираше за проектот Интеграција на Ромите 2020, имплементиран од Советот за регионална соработка – Regional Cooperation Council (RCC), со ...

Read More »