Monthly Archives: July 2020

Состојба на Патиштата, Петок, 17.07.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола ...

Read More »

Заев: Волјата на народот се потврди, имаме најмалку три пратенички мандати предност

И тоа како МОЖЕМЕ! Успеавме народе мој! Со убедлива и стабилна предност, во моментот од над три пратенички мандати пред ВМРО-ДПМНЕ, со можност за едне или два уште повеќе нашата коалиција „Можеме“ е победничката коалиција на овие парламентарни избори. Најголема, најразнолика, најмоќна и победничка – тоа е МОЖЕМЕ! Волјата на народот се потврди! Победуваме! Излегоа граѓаните и гласаа за СИГУРНА ИДНИНА, за ЗАЕДНИШТВО и СОЛИДАРНОСТ, за ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 16.07.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 15.07.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола ...

Read More »

Предавање на акредитивните писма од страна на новоименуваната амбасадорка на Република Литванија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, преку видео-врска разговараше со Јурате Рагукјене, новоименувана амбасадорка на Република Литванија за Република Северна Македонија, со седиште во Загреб. Поради пандемијата на COVID-19, амбасадорката Рагукјене, наместо на протоколарна церемонија во Кабинетот на претседателот, акредитивните писма ги предаде по писмен пат. Упатувајќи честитки за назначувањето на функцијата, претседателот Пендаровски изрази увереност дека ангажманот на амбасадорката Рагукјене  ќе ...

Read More »

Премиерот Спасовски со црногорската амбасадорка и Здружението на Црногорците

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, придружуван од заменик-министерот за политички систем и односи меѓу заедниците Неџад Мехмедовиќ, денеска се сретна со претставници на Здружението на Црногорците во нашата земја, предводени од претседателот Борис Попивода, како и амбасадорката на Црна Гора Н.Е. Марија Петровиќ. Премиерот Спасовски на претставниците на Црна Гора им го честиташе Денот на државноста, ...

Read More »

Шекеринска и Адеми во Ресен: Договорот од Преспа ни ги донесе НАТО и ЕУ,

Заменик-претседателката на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот задолжен за дијаспора и претседател на работната група за поддршка на Преспанскиот регион, Едмонд Адеми во Ресен го претставија проектот „ЕУ за Преспа“ и иницијативата „Преспа форум за дијалог“. Заменик-претседателката на Владата и министерка за одбрана, Шекеринска, преку зборовите на големиот грчки филозоф, Аристотел, посочи ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 10.07.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола ...

Read More »

Спасовски од граѓанската трибина во Шуто Оризари

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина вечерава во Шуто Оризари порача дека ова е трибина во очи големата победата на иднината на нашата земја на 15 јули. „Вложувавме во инфраструктурата во секоја општина, се вложувавме во секој човек. Се што беше најголем проблем во време на режимот е решен денес или е во фаза на ...

Read More »

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80% од поглавјата со ЕУ

  Ние водиме кампања во согласност со препораките на комисијата за заразни болести, на здравствените власти, бидејќи најважно е здравјето на граѓаните, исто така водиме кампања со која што сакаме да им кажеме на граѓаните што направивме во претходниот период и кои се плановите во иднина без разлика од спротивната страна каква кампања се води, истакна носителот на кандидатската листа ...

Read More »