Monthly Archives: June 2020

Над 12.400 компании аплицирале за мерката 14,500 денари по вработен,а над 1200 за бескаматни кредити

Како претприемач чија компанија е погодена од кризата со коронавирусот, го разбирам вашиот страв. Се прашувате како да ги подмирите трошоците во вашата компанија, како да го зачувате бизнисот што сте го граделе со години, но најважно како да ги зачувате работните места на вашите колеги. Мерката за финансиска поддршка од 14,500 денари по вработен ја има токму таа цел ...

Read More »

Претседателката на Инспекцискиот совет Филиповска-Грашкоска: Инспекторите утврдија високо ниво на почитување на владините одлуки

Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска, ги презентираше наодите од шест инспекциски служби во надлежност на Советот, коишто во периодот од 27 април до 3 мај реализираа 3.086 надзори, во насока на целосно почитување на одлуките, мерките и препораките на Владата за заштита од коронавирусот КОВИД-19. Државниот пазарен инспекторат во претходно наведениот период реализираше 2.042 контроли, во трговски објекти на ...

Read More »

Претседателот Заев на средба со амбасадорот Герберих

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска оствари проштална средба амбасадорот на Сојузна Република Германија во Северна Македонија, Томас Герберих. На средбата. претседателот Заев истакна дека е голема чест тоа што го имавме господинот Герберих за амбасадор на нашиот голем пријател и партнер Германија во изминатите три години. Токму во тие три години Северна Македонија постигна голем напредок на сите полиња ...

Read More »

Заев: Обидот на Чулев и ВМРО-ДПМНЕ да спречат хуманитарна помош потсети на режимот, не ја разбираат солидарноста

Граѓаните на Струмица и целата држава знаат дека ние како семејство Заеви сме ја покажувале својата хуманост, секогаш кога сме можеле, хуманоста е нешто што човек или ја има или ја нема. За жал хуманост не гледаме кај Наќе Чулев, таа за него и за раководството во ВМРО-ДПМНЕ е далечна, не ја разбираат, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев во гостувањето на Телевизија ...

Read More »