Monthly Archives: June 2020

Димитров: Членка сме на НАТО и почнуваме преговори со ЕУ

Нема реномиран извештај во кој државата нема регистрирано напредок, Фридом хаус, Бертелсман, каде е регистриран најголем напредок, Европската комисија, индексот за демократија на Економист, кој покажува каде е македонската демократија денес, а пред само три години беше заробена држава. Членка сме на НАТО и почнуваме преговори со ЕУ. Ова беше мисловна именка пред 3 години. Ова во емисијата „Само вистина“ ...

Read More »

Заев: Време е за нови успеси, по победата на 15 јули заедно ќе покажеме дека можеме уште повеќе

  Чест ми е што денеска, од мојата, од нашата македонска Струмица ја почнуваме кампањата на коалицијата „Можеме,“ предводена од СДСМ. Поради заштитата на јавното здравје, ќе водиме една поинаква кампања и ќе ги повикаме сите граѓани да ги слушнат нашите решенија и да излезат на овие избори кои се особено важни за народот и државата да добијат легитимни и ...

Read More »

Премиерот Спасовски и министерот Сугарески: На Коридор 8 работиме на создавање на комплетно нова патна мрежа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска извршија увид во градежните работи на рехабилитацијата на државниот пат А2, делница Куманово-Страцин. Во изјавата за медиумите, премиерот Спасовски истакна дека во целиот источен и југоисточен регион на нашата земја е во тек интензивна градежна офанзива. „Во целиот источен и југоисточен регион ...

Read More »

Николовски од Виница: Тргнува караванот на победата

    Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Денеска од Виница, го најавувам почетокот на изборната кампања на СДСМ и Коалицијата. За кратко време направивме многу успеси и од нив нема да се срамиме. Бараме чист мандат за да направиме уште повеќе и уште подобро. Бидејќи можеме! Можеме уште подобро со минималната плата. Замислете, таа беше 9.000 денари, срамота! Успеавме за две ...

Read More »

Димитров: „Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови за живот и работа

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на видео состанок заедно со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, ЕУ амбасадорот Самеул Жбогар и амбасадорите на ЕУ земјите членки во земјата, на иницијатива на хрватската амбасада во Северна Македонија во својство на хрватското претседателство со Советот на ЕУ. Повод на состанокот беше одбележувањето на крајот на шестмесечното претседавање на ...

Read More »

Спасовски: Изборите се решение за успешен излез од здравствената и економската криза со спроведување на изборен процес со максимална заштита на сите учесници во него

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски одржа прес-конференција по повод стартот на изборната кампања. Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Спасовски во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, Почитувани претставници на медиумите, Од денеска започнува изборната кампања за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 15 јули. Овие избори ќе ...

Read More »

Вицепремиерката Царовска, министерот Димковски и директорот Бабовски во посета на компанијата „Којаконеја“

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски, денес ја посетија компанијата „Којаконеја“ (Coyaconeya), корисник на средства од ИПАРД 2 Програмата.   По посетата на компанијата и увидот ...

Read More »

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод 117-годишнината од неговата смрт.

Read More »

Средба на премиерот Спасовски со германскиот амбасадор Герберих

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски се сретна со Томас Герберих, амбасадорот на Сојузна Република Германија кој го завршува својот мандат во нашата држава. На средбата се поздравени историските исчекори на Република Северна Македонија во демократските процеси, добрососедските односи, членството во НАТО и отворените европски перспективи со одлуката на ЕУ за почеток на преговорите на Република Северна ...

Read More »

Филипче: Од 235 заболени здравствени работници, 184 се веќе оздравени; Установите се враќаат во нормално функционирање

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за последните информации во врска со коронавирусот во нашата земја. „Денеска се регистрирани 47 оздравени пациенти, во Скопје, девет, Куманово, девет, Прилеп, осум, Тетово, тринаесет, Гостивар пет и по еден во Охрид, Кочани и во Крива Паланка. За жал, имаме и еден починат пациент, утрово на Инфективната клиника во ...

Read More »