Monthly Archives: May 2020

Состојба на Патиштата, Петок, 08.05.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 07.05.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола ...

Read More »

Претседателот Заев на средба со амбасадорот Герберих

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска оствари проштална средба амбасадорот на Сојузна Република Германија во Северна Македонија, Томас Герберих. На средбата. претседателот Заев истакна дека е голема чест тоа што го имавме господинот Герберих за амбасадор на нашиот голем пријател и партнер Германија во изминатите три години. Токму во тие три години Северна Македонија постигна голем напредок на сите полиња ...

Read More »

Заев: Обидот на Чулев и ВМРО-ДПМНЕ да спречат хуманитарна помош потсети на режимот, не ја разбираат солидарноста

Граѓаните на Струмица и целата држава знаат дека ние како семејство Заеви сме ја покажувале својата хуманост, секогаш кога сме можеле, хуманоста е нешто што човек или ја има или ја нема. За жал хуманост не гледаме кај Наќе Чулев, таа за него и за раководството во ВМРО-ДПМНЕ е далечна, не ја разбираат, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев во гостувањето на Телевизија ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 06.05.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола ...

Read More »

Над 12.400 компании аплицирале за мерката 14,500 денари по вработен,а над 1200 за бескаматни кредити

Како претприемач чија компанија е погодена од кризата со коронавирусот, го разбирам вашиот страв. Се прашувате како да ги подмирите трошоците во вашата компанија, како да го зачувате бизнисот што сте го граделе со години, но најважно како да ги зачувате работните места на вашите колеги. Мерката за финансиска поддршка од 14,500 денари по вработен ја има токму таа цел ...

Read More »

Претседателката на Инспекцискиот совет Филиповска-Грашкоска: Инспекторите утврдија високо ниво на почитување на владините одлуки

Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска, ги презентираше наодите од шест инспекциски служби во надлежност на Советот, коишто во периодот од 27 април до 3 мај реализираа 3.086 надзори, во насока на целосно почитување на одлуките, мерките и препораките на Владата за заштита од коронавирусот КОВИД-19. Државниот пазарен инспекторат во претходно наведениот период реализираше 2.042 контроли, во трговски објекти на ...

Read More »

Средба на премиерот Спасовски со германскиот амбасадор Герберих

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски се сретна со Томас Герберих, амбасадорот на Сојузна Република Германија кој го завршува својот мандат во нашата држава. На средбата се поздравени историските исчекори на Република Северна Македонија во демократските процеси, добрососедските односи, членството во НАТО и отворените европски перспективи со одлуката на ЕУ за почеток на преговорите на Република Северна ...

Read More »

Филипче: Од 235 заболени здравствени работници, 184 се веќе оздравени; Установите се враќаат во нормално функционирање

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за последните информации во врска со коронавирусот во нашата земја. „Денеска се регистрирани 47 оздравени пациенти, во Скопје, девет, Куманово, девет, Прилеп, осум, Тетово, тринаесет, Гостивар пет и по еден во Охрид, Кочани и во Крива Паланка. За жал, имаме и еден починат пациент, утрово на Инфективната клиника во ...

Read More »

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод 117-годишнината од неговата смрт.

Read More »