Monthly Archives: April 2020

Спасовски со честитки по повод Рамазан за Исламската верска заедница

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, по повод светиот месец Рамазан, упати писмо до Исламската верска заедница и до Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, и до членовите на Ријасетот, како и до сите верници од исламската вероисповед во Република Северна Македонија. Во писмото со честитки по повод Рамазан, се истакнува дека најсветиот месец во духовниот ...

Read More »

Пендаровски до наставниците во Могила: Честитам на вашата посветеност за мотивирање на учениците

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се вклучи во е-наставата што се реализираше во училишта во општина Могила. Претседателот Пендаровски имаше можност директно да го проследи образовниот процес, во услови кога поради епидемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19, учениците наставата ја следат од своите домови. На часот по француски јазик, во подрачното основно училиште ,,Кочо Рацин” од с. Долно ...

Read More »

Интегрален текст од прес конференција – Александар Николоски In

Скандал од невидени размери е документот кој Никола Димитров под патронат на Владата на Заев и Спасовски го кријат од јавноста, а со кој Бугарија отворено го условува за датумот за преговори. Македонија има нов голем проблем во нејзините европски интеграции. Од Македонија се бара да се откаже од македонско малцинство, а со тоа и од именувањето на македонскиот народ ...

Read More »

Честитка на претседателот на СДСМ Заев до припадниците на исламската вероисповед по повод почеток на светиот месец Рамазан

Рамазанска честитка Почитувани граѓани, ценети верници од исламската вероисповед, Се наоѓаме во пресрет на светиот месец Рамазан кој освен што е еден од петте исламски столбови, истовремено го означува и почетокот на објавата на светата книга Коранот. Книга која што се почитува и практикува вековито од верниците на Исламската вероисповед. Во овој благословен месец, муслиманските верници покрај дневните молитви, ја ...

Read More »

Спасовски: Ги зајакнуваме меките мерки, го продолжуваме времето за слободно движење

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски и министерот за здравство д-р Венко Филипче, одржаа прес конференција на која ги соопштија одлуките и уредбите со законска сила донесени на денешната седница на Владата за зајакнување на меките мерки, односно мерките за претпазливост, како и за одлуките за олабавување на некои од рестриктивните мерки. Во прилог на ова соопштение, ...

Read More »

Пратеници на СДСМ собираат потписи за свикување седница на Собранието

Прашање:   Дали е точно дека пратеници на СДСМ собираат потписи за претседателот на Собранието, Талат Џафери повторно да го свика Собранието,  дали СДСМ планира да го смени претседателот на собранието Талат Џафери и дали се во разговори со други пратеници и пратенички групи за повторно свкување на собранието? Одговор:  И за јавноста , но и за медиумите , сакам да ...

Read More »

Министерот Чулев во посета на полициските службеници на пунктовите во Скопје

По повод големиот христијански празник Велигден , министерот Чулев придружуван од раководството на СВР Скопје во текот на изминатата ноќ ги посети колегите , распоредени на полициските пунктови во неколку скопски населби во општините Гази Баба, Зелениково и Кисела Вода. На полициските службеници од православна вероисповед со  поздравот : Христос воскресна! Навистина воскресна! министерот Чулев  ѝм го честиташе големиот христијански ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 21.04.2020

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола ...

Read More »

Порака од претседателот Пендаровски до граѓаните по повод христијанскиот празник Велигден

Денес е најголемиот христијански празник, Воскресението Христово кој во себе ја носи моќната порака дека животот секогаш победува. Посакувам Велигден во вашите домови да донесе мир, хармонија и радост кои ќе ги споделите со најблиските.   Оваа порака вообичаено ќе ви ја упатев по редовната служба по повод празникот на која традиционално присуствуваат голем број граѓани кои потоа се подготвуваат ...

Read More »

Исплатени субвенциите за произведен и предаден тутун од реколта 2019

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, министерката за финансии, Нина Ангеловска, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделство, Николче Бабовски, денеска одржаа прес-конференција во врска со исплатата на субвенциите за тутун од реколта 2019. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 19.050 тутунопроизводители, денеска исплати над 30 милиони евра субвенции ...

Read More »