Monthly Archives: February 2020

Состојба на Патиштата, Вторник, 11.02.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози, со исклучок на осојничавите места. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 10.02.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози, со исклучок на осојничавите места. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, ...

Read More »

Шекеринска со припадниците на Армијата во Касарната Илинден: Направивме пресврт!

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во пресрет на ратификацијата на НАТО протоколот за членство во Алијансата и гласањето за измените на Законот за одбрана, во касарната Илинден во Скопје се обрати на припадниците на единиците на Армијата. Наспроти затекнатата ситуација пред две и пол години – занемарена и деморализирана Армија, буџет за одбрана во слободен пад, ниски плати, лоши ...

Read More »

Средба на претседателот Заев со Папандреу од Социјалистичка интернационала

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со Јоргос Папандреу, претседател на Социјалистичката Интернационала и поранешен премиер на Република Грција. На средбата беше разговарано за повеќе актуелни теми, спроведувањето на Договорот од Преспа, евроинтеграциите, како и за процесот на реформите. – Договорот од Преспа го отвори вратите кон ЕУ и НАТО и затоа сме посветени на негово целосно спроведување. ...

Read More »

Средба на премиерот Спасовски и претставници на Владата со претставници на ДИК

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, заменикот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, министерката за правда, Рената Дескоска, заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, заменик министерот за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски, дополнителната заменик министерка во МИОА, Невенка Стаменковска Стојковски, одржа состанок со претставници на Државната изборна комисија, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 06.02.2020

Од 07:55ч на патниот правец Прилеп – Кавадарци преку планинскиот превој Плетвар задолжителна е употреба на зимска опрема за тешките товарни возила. За останатите видови на возила сообраќајот се одвива непречено во зимски услови. На 06.02. 2020 г.од 08:15 ч. сообраќајот на регионалниот пат „Тетово-Попова шапка“, кој поради наноси од снег од с.Лисец-Попова шапка беше во прекин во двата правци, ...

Read More »

Од 6-тата седница на Владата: Утврден колективниот договор со кој на државната администрација им се враќа К-15

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата и го утврди текстот на Гранскиот колективен договор на органи на државната управа, на стручните служби на Владата на Република Северна Македонија, на судовите, јавни обвинителства, казнено – поправни и воспитно – поправни установи, на државното правобранителство, на единиците на локалната самоуправа, агенции, фондови и центри за социјални работи и ...

Read More »

Вицепремиерката Царовска на средба со пензионерите од Гази Баба

Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Мила Царовска заедно со дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, директорот и заменикот на директорот на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување Шаип Зенељи и Илија Ивановски  се сретнаа со претседателката на Сојузот на здруженија на пензионери Станка Трајкова и членовите на Здружението на пензионери на општина ...

Read More »

Премиерот Спасовски во посета на зоната Визбегово

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски, ја посетија индустриската зона Визбегово, каде се во тек работите за изградба на канализационата мрежа. При увидот во градежните активности беше истакнато дека, иако државата се наоѓа во изборен процес, Владата функционира во полн капацитет ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 04.02.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: : Прекин на сообраќајот на 04,02,2020 г.(денес) од 12.00 до 15.00 часот поради изведување градежни работи (минирање) во време трање од 15-20 минути на патниот правец Кичево-Охрид на делот Пресека-Врбјани. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска ...

Read More »