Monthly Archives: February 2020

Состојба на Патиштата, Четврток, 20.02.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 19.02.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »

Обраќање, Зоран Заев, претседател на СДСМ

Добровечер почитувани граѓани и граѓанки, како што кажа другарот Џабир Дерала! Почитувани пратенички и пратеници , на кои што ви се поклонувам,за огромната храброст ,татковинско чувство ,патриотизам,за ова што денеска сме овде посебно изразено за правната држава. Драги пријатели, мои сограѓани, Чекоревме месеци и години за слободата и демократијата и денеска имаме слобода и демократија! Парламентот ги донесе законите, за ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 18.02.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Намалена видливост до 50 м. поради магла има кај Удово. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација ...

Read More »

Премиерот Спасовски на работен ручек со лидерите на Западен Балкан со еврокомесарот Вархеји

Во рамките на агендата со активности за време на дводневната посета на Брисел, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски учествуваше на ручекот што за лидерите на Западен Балкан го приреди еврокомесарот за проширување и соседска политика на Европската Унија, Оливер Вархеји. На средбата на која присуствуваа и претседателите на владите на Албанија и на Србија Еди Рама ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 17.02.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »

На 9-тата седница на Владата донесени повеќе одлуки за да се обезбеди континуитет на програмите и работата на институциите по распишувањето на изборите

Владата на Република Северна Македонија ја одржа редовната 9-та седница на која беа донесени повеќе одлуки, заклучоци и препораки за проекти од својата програма за работа и од интерес на граѓаните, а за кои беше неопходно нивно донесување пред распишување на изборите, за да се обезбеди континуитет на програмите, на мерките и на другите тековни работи од надлежност на Владата ...

Read More »

Експерти од трибина “Агенда Инфраструктура 20-24”

Архитектот и професор Мирослав Грчев од програмската трибина Агенда 20-24 посветена на темата инфраструктура говореше за Законот за урбанистичко планирање којшто беше донесен изминатите денови по сериозна дебата во којашто учествуваа, како што кажа модераторот на трибината и претседател на комисијата за транспорт и врски на СДСМ, Благоја Бочварски, коморите, општините, централната власт, стручната фела, а  го  процесот го координираше ...

Read More »

Претседателот Пендаровски на 56. Минхенска безбедносна конференција

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од денеска до 16 февруари 2020 година учествува на 56. Минхенска безбедносна конференција. Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на конференцијата, на кое се обрати Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер и претседавачот на конференцијата, амбасадорот Волфганг Ишингер. Предвидено е претседателот Пендаровски попладне да говори на тркалезната маса „Балкански дијалози“, на која е предвидено учество ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 14.02.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »