Monthly Archives: January 2020

Состојба на Патиштата, Понеделник, 20.01.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Поради појава на магла, видливоста е намалена до 50 метри од с Лисец до Попова Шапка. ИНФОРМАЦИЈА: Од 30.12.2019 реконструкцијата на мостот на ...

Read More »

Шекеринска: Во годината во која очекуваме добри вести за нашата татковина упатуваме пораки за обединетост и успех

По повод христијанскиот празник Богојавление – Водици, владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во чиј состав беа и министерката за финансии, Нина Ангеловска и заменик-министерот за култура, Владимир Лазовски денес присуствуваа на централната манифестација – фрлањето на крстот во водите на реката Вардар во Скопје. “Дозволете ми во мое лично име ...

Read More »

МФ Ангеловска: Платите и пензиите ќе бидат исплатени на време, граѓаните се обезбедени, државните финансии се стабилни

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Финансиите се крвотокот на општеството и како министер за финансии во техничката Влада составена да организира слободни, фер и демократски избори, како и согласно начелата за транспарентност и отчетност според кои работиме, би сакала да ги информирам граѓаните за тековното работење на Министерството за финансии. Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 17.01.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Намалена видливост поради магла има од Тетово до с.Гајре 20 м и Охрид до 30м ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ИНФОРМАЦИЈА: Од 30.12.2019 реконструкцијата на мостот на Вардар кај ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 16.01.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ: Намалена видливост поради магла има од Тетово до с.Гајре 20 м и Охрид до 30м ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ИНФОРМАЦИЈА: Од 30.12.2019 реконструкцијата на мостот на Вардар кај ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 14.01.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ:Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на патните правци Велес – Катланово, Куманово- Крива Паланка и Виница- Берово. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 13.01.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ИНФОРМАЦИЈА: Од 30.12.2019 реконструкцијата на мостот на Вардар кај с. Пепелиште на патниот правец Неготино – Лакавица е завршена. Сообраќајот се одвива нормално за сите видови ...

Read More »

Средба на премиерот Спасовски со францускиот амбасадор Тимоние

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, имаше средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, Кристијан Тимоние.   Упатени се честитки до премиерот Спасовски за назначувањето на позицијата.   На средбата е констатирано дека Република Северна Македонија многу постигна на домашен и на меѓународен план и дека се движи во вистинската насока во однос на интеграциите. При ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 10.01.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ИНФОРМАЦИЈА: Од 30.12.2019 реконструкцијата на мостот на Вардар кај с. Пепелиште на патниот правец Неготино – Лакавица е завршена. Сообраќајот се одвива нормално за сите ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 09.01.2020

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ИНФОРМАЦИЈА: Од 30.12.2019 реконструкцијата на мостот на Вардар кај с. Пепелиште на патниот правец Неготино – Лакавица е завршена. Сообраќајот се одвива нормално за сите ...

Read More »