Monthly Archives: November 2019

Шекеринска од Ресен: Успеавме минималната плата да ја покачиме на 14.500 денари иако ВМРО-ДПМНЕ со сите сили се трудеше да го спречи зголемувањето

ВМРО-ДПМНЕ од петни жили се трудеа да го спречат зголемувањето на минималната плата, само се потпишуваа на собраниските седници, каде се предлагаше законот за минимална плата, земаа дневници и си заминуваа, истакна заменик претседателката на СДСМ Радмила Шеќеринска на граѓанската трибина под мотото „На прав пат“ во Ресен. Цели 11 години зборуваа дека зголемувањето на минималната плата е невозможно, а ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со шефот на Мисијата на ОБСЕ во земјава, Која: Република Северна Македонија придонесува за домашната и регионалната безбедност, поддршка за напредокот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, попладнето се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која.   На состанокот е разговарано за актуелната политичка ситуација во нашата држава во пресрет на изборите.   Поздравени се политиките на Едно општество за сите во државата, како интегративен концепт со којшто Република Северна Македонија обезбедува еднакви ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 20.11.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На магистралниот пат Струмица – Дабиле во тек е поставување на сообраќајна сигнализација по што ќе се воведе времена измена на режимот на сообраќај. Геодетски и геомеханички истраги ќе се изведуваат во временски период од 07:00 до 19:00 часот. Времетраењето на времената измена ќе биде 5 дена, односно почнувајќи од ...

Read More »

Од 166-тата седница на Владата

На денешната редовна 166-та седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информација за потребата од донесување на нов Закон за утврдување на правен статус на бесправни објекти, и го задолжи Министерството за транспорт и врски да достави Предлог на Закон за утврдување на правен статус на бесправни објекти до Владата на Република Северна Македонија, во рок од ...

Read More »

Сосотојба на Патиштата, Вторник, 19.11.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На магистралниот пат Струмица – Дабиле во тек е поставување на сообраќајна сигнализација по што ќе се воведе времена измена на режимот на сообраќај. Геодетски и геомеханички истраги ќе се изведуваат во временски период од 07:00 до 19:00 часот. Времетраењето на времената измена ќе биде 5 дена, односно почнувајќи од ...

Read More »

Премиерот Заев и финската министерка за внатрешни работи Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи, Марија Охисало, која е во посета на нашата земја и учествува на дводневниот Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан, во рамките на финското претседателство со Советот на ЕУ, кој денеска и утре ...

Read More »

Министерот Бектеши се сретна со новоименуваниот амбасадор на Кралството Холандија, Дирк Јан Коп

Министерот за економија Крешник Бектеши, денеска оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Кралството Холандија, Н.Е. г. Дирк Јан Коп. На средбата министерот и амбасадорот разговараа за реформите кои што ги спроведува Министерството за економија во насока на зголемување на економскиот раст, привлекување на инвеститори и подобрување на бизнис климата во земјата. Министерот Бектеши истакна дека трговската соработка меѓу Северна Македонија ...

Read More »

Дескоска се сретна со Еврокомескарката Јурова: Позитивна одлука за почеток на преговори ќе го приближи Западен Балкан кон ЕУ

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска се сретна со Еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост г. Вера Јурова, на којашто се разговараше за реформските процеси коишто се одвиваат во нашата држава. На средбата, министерката Дескоска изрази жалење за недонесувањето одлука за отворање на преговорите со Република Северна Македонија и покрај тоа што препораките на ЕУ коишто стоеја пред ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 18.11.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На магистралниот пат Струмица – Дабиле во тек е поставување на сообраќајна сигнализација по што ќе се воведе времена измена на режимот на сообраќај. Геодетски и геомеханички истраги ќе се изведуваат во временски период од 07:00 до 19:00 часот. Времетраењето на времената измена ќе биде 5 дена, односно почнувајќи од ...

Read More »

Претседателот Заев на трибина на Форум на жени на СДСМ: Ја добивме честа заедно да ја водиме Прогресивната алијанса, тоа е огромен успех, тоа носи еднаквоста

Горд што сум денеска сум опркужен со силни, независни и храбри жени, затоа што вие ми ја давате силата, порача претседателот Зоран Заев на трибината на Форумот на жени на СДСМ под мотото „ 20 години чекориме по патот на еднаквоста“. -Вчера заедно со заменик претседателката Шекеринска се вративме од Шведка каде постигнавме голем заеднички успех. СДСМ стана дел од ...

Read More »