Monthly Archives: October 2019

Изјава на премиерот Заев по лидерската средба

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев веднаш по лидерската средба, којашто се одржа во резиденцијата на претседателот на државата Стево Пендаровски, даде изјава за медиумите што ви ја пренесуваме во целост. „ Почитувани претставници на медиумите,   Почитувани граѓани,   Прво да ја поздравиме иницијативата на Претседателот на државата. Свикана беше со единствена точка и со право ...

Read More »

Министерот Бектеши го прими новоименуваниот кинески амбасадот Џанг Ѕуо

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се сретна со Н.Е. Џанг Ѕуо, новоименуваниот амбасадор на Народна Република Кина во Северна Македонија. На средбата министерот и амбасадорот разговараа за досегашната соработка помеѓу двете земји, но и за можностите за соработка во иднина, особено во полето на економијата. Министерот Бектеши го изрази своето задоволство за успешната реализацијата на досегашните проекти во областа ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 22.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Сосотјба на Патиштата, Понеделник, 21.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 18.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 17.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На магистрален пат А1, делница Демир Капија-Смоквица, заради изведба на осветлување и сигнализација на тунелите Демир Капија 1 и Демир Капија 2, ќе има времена измена на режимот на сообраќајот. Сообраќајните знаци за изменет режим на сообраќајот ќе почнат да се поставувуваат од 17.10.2019 година, а предметната сообраќајна согласност е ...

Read More »

Премиерот Заев: Покачувањето на минималната плата на 14.500 денари

Во свечената сала на Владата на Република Северна Македонија денеска се одржа состанок, на кој  премиерот Зоран Заев, заменик на претседателот во Владата задолжен за економските прашања Кочо Анѓушев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, заедно со претставниците на Синдикатите, Организацијата на работодавачите и Стопанските комори договорија новата минимална плата во нашата земја да изнесува 14.500 денари. ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 15.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 14.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ИЗВЕСТУВАЊЕ: “Виадукт Трејд Дооел” денес – 14.10.2019, ќе изведува градежни активности – поставување на индуктивни јамки на магистрален пат А2 Групчин – ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 10.10.2019

Вијадукт Трејд известува дека на ден 10.10.2019 (денес) ќе се започне со изведување градежни активности при поставување на индуктивни јамки на магистрален пат А2 Групчин – Тетово, во времетраење од 2 (два) дена, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци ...

Read More »