Monthly Archives: October 2019

Состојба на Патиштата, Четврток, 31.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со Метју Палмер, специјален претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со специјалниот претставник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Метју Палмер. На средбата беа разменети мислења за билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и САД, како и за состојбите во регионот. Претседателот Пендаровски истакна дека одбележувањето на 25-годишнината од воспоставувањето на билатералните односи следната година, како ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 30.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На магистралниот пат А2 Кичево – Охрид (на потег од Пресека до с.Врбјани) денес на 30.10.2019 г. поради изведување градежни работи (минирање) во период помеѓу 11:00 часот до 15:00 часот сообраќајот ќе биде во прекин 10 до 15 минути. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 29.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи, во рамки на официјалната посета на Република Албанија.   На средбата беа разменети мислења за севкупните односи меѓу Северна Македонија и Албанија при што, беше изразено задоволство од позитивните случувања во однос на конструктивната соработка, демонстрираната посветеност за зајакнување и продлабочување на ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 28.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Спасовски: Работевме за да ги оствариме стратешките интереси на државата, и успеавме, ние сме 30 та земја членка на НАТО

Наместо да водиме политика од ден за ден решивме да направиме крупни чекори, мислиме на државата и граѓаните, решивме да одиме по потешкиот пат ама по вистинскиот.  Токму заради тоа се посветивме да ги решиме проблемите и децениските спорови. И успеавме.  Едно од клучните наши стратешки цели, членството во НАТО е обезбедено, рече потпретседателот Оливер Спасовски, на денешната трибина во ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 25.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »

Денеска во Охрид започна „Охридскиот дијалог“ чиј домаќин е претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев.

Денеска во Охрид започна „Охридскиот дијалог“ чиј домаќин е претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, а во коорганизација со Алтланскиот совет и Охридската група. Министерот за надвореши работи, Никола Димитров, имаше воведно обраќање на неформалниот прием со кој се одбележа започнувањето на стратешкиот дијалог за унапредување на прогресивните и напредни решенија за предизвиците со кои се соочува Северна ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 24.10.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »