Monthly Archives: September 2019

Состојба на Патиштата, Петок, 27.09.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »

Премиерот Заев се обрати на Дијалогот на лидерите на Самитот за целите за одржлив развој: Наша примарна одговорност е да го обезбедиме својот пат за остварување на Целите за одржлив развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска се обрати на Дијалогот на лидерите, во рамките на Форумот на највисоко ниво на Самитот за целите за одржлив развој, како дел од програмата на 74-тото Генерално собрание на ОН.   Во своето обраќање премиерот Заев потенцираше дека усвојувањето и имплементацијата на универзалната и трансформативната агенда за одржлив развој е од исклучително ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 26.09.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 25.09.2019

Виадукт трејд известува дека, денес 25.09.2019, ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Магистрален пат А2, клучка Страцин – Крива Паланка , во времетраење од 1 (еден) ден, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор ...

Read More »

Премиерот Заев и Премиерот на Естонија Ратас: Естонија останува со силна поддршка за Северна Македонија за започнување преговори со ЕУ во октомври

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во придружба на заменикот претседател на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, оствари средба со премиерот на Естонија Јури Ратас. На средбата двајцата премиери ги истакнаа пријателските односи меѓу двете земји и изразија подготвеност за нивно интензивирање со проширување на ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 24.09.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »

Република Северна Македонија се подготвува за полноправно членство во НАТО: Зајакнати капацитетите на Работниот комитет за интеграција во НАТО

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар „Следни чекори кон НАТО“. Специјален семинар за Република Северна Македонија во Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал“ во Гармишпартенкирхен.   На семинарот членовите на работниот комитет детално и темелно се запознаа со начинот на кој што функционира НАТО, во однос внатрешните постапки и процедури на земјите членки. Освен тоа, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 23.09.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 20.09.2019

Г.П. Илинден – Струга известува дека на 20.09.2019 (петок) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата од Пресека – с. Врбјани, сообраќајот ќе биде во прекин 10 – 15 минути помеѓу 11.00ч – 14.00ч. поради изведување градежни работи на пат (минирање). СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 18.09.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ : Фабрика Карпош – АД Скопје известува дека на ден 17.09.2019 година од 11 часот поради градежни активности на магистралниот пат А3, делница Прилеп – Битола кај ТИРЗ Прилеп ќе се изврши пренасочување на сообраќајот на регионалниот пат во траење од три месеци. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци ...

Read More »