Monthly Archives: August 2019

Премиерот Заев од опожарената локација во близина на Велес: Ќе одговараат сите што потпалуваат и горат човечки судбини

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во придружба на претставниците на сите засегнати институции кои беа вклучени во акцијата за гасење на опожарената локација околу езерото Младост и селото Отовица, во близина на Велес, денеска го посетија опожареното место.   Пред посетата на локацијата, премиерот Заев се задржа во кус разговор со градоначалникот на општина Велес Аце ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 29.08.2019

Поради јавен собир, утрово од 08:00 часот, блокиран е локалниот пат Струмица-с.Просениково. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената ...

Read More »

Премиерот Заев: Гасот доаѓа сѐ поблиску до индустријата и до граѓаните

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на МЕР Бајрам Реџепи, и градоначалниците на општините Новаци и Битола, Љубе Кузманоски и Наташа Петровска,  денеска беа на увидот во напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола во Општина Новаци.   Во изјавата за медиумите, ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Меѓународниот инклузивен драмски фестивал „Игри без маска 2019“

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, придружуван од неговата сопруга, Елизабета Ѓоргиевска, прими претставници на Меѓународниот инклузивен драмски фестивал „Игри без маска 2019“, што во ноември, по шести пат, ќе се одржи во Скопје, во организација на Здружението на граѓани „Свет на различни, а еднакви“ од Скопје.   Извршниот директор на фестивалот, Гордана Симоновска Момироска и уметничкиот директор на ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 26.08.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од ден 26.08.2019 со почеток од 07:00 часот ќе започне со работа наплатна станица Гевгелија. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, ...

Read More »

Изјава за медиуми на СДСМ, Зоран Заев, претседател на СДСМ

Почитувани,   Прво дозволете преку вас медиумите да соопштам она што беше од информативен карактер на ЦО согласно нашиот статут на партијата, а тоа е дека утре ќе доставам предлог до Собранието за пополнување на неколу испразнети места и едно место коешто го испразнуваме поради преминување на друга фунцкија, утре ќе доставам предлог за нов министер за финансии, Нина Ангеловска. ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 23.08.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт Трејд дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален пат А1, делница Петровец – Катланово, во времетраење од 30 дена, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. Од 19.08.2019 ќе се започне ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 22.08.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт Трејд дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален пат А1, делница Петровец – Катланово, во времетраење од 30 дена, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт Трејд дека на ...

Read More »

Премиерот Заев прими делегација од Република Бугарија, предводена од министерката за регионален развој и урбанизам, Аврамова

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и владина делегација, денеска, беа домаќини на делегација на Република Бугарија предводена од  министерката за регионален развој и урбанизам Петја Аврамова. На средбата, која се одржа во Владата, премиерот Заев истакна дека две години по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со Јакуб Ал-Атики, aмбасадор на Државата Кувајт

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Јакуб Ал-Атики, aмбасадор на Државата Кувајт за Република Северна Македонија, со седиште во Софија.   На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Кувајт, при што беше изразена заемна подготвеност за продлабочување на соработката како на политички, така и на економски план.   Претседателот Пендаровски ...

Read More »