Monthly Archives: July 2019

Претседателот Пендаровски го прими помошникот-генерален секретар на НАТО, Антонио Мисироли

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими помошникот-генерален секретар на НАТО за новите безбедносни предизвици, Антонио Мисироли.   На средбата беше разговарано за успешната соработка меѓу Северна Македонија и НАТО, за тековните заеднички проекти како и за напредокот на реформите во одбраната и безбедноста.   Претседателот Пендаровски подвлече дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО, ...

Read More »

Поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Николовски официјално ја предаде функцијата на новиот министер Димковски

Поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска официјално ја предаде функцијата на новиот министер Трајан Димковски. На прес-конференција Николовски посочи дека новиот министер Димковски ќе ги продолжи започнатите процеси во секторот и отворената комуникација со сите чинители во земјоделството. Посочи дека дека што се вети  2016 година, веќе се заокружуваме, како што е редовна и целосна исплата ...

Read More »

Изјава за медиумите на Иванка Василевска–член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

  Почитувани, Јавното обвинителство под контрола на Зоран  Заев  трет ден молчи во врска со сомнежите и доказите излезени во јавноста за 7 милионскиот  криминал сторен од страна на Драги Рашковски при набавка на систем за летање. Информациите кои излегоа во медиумите укажуваат дека Рашковски доделува тендер на италијанската компанија Леонардо за набавка на систем за управување со  воздушниот простор  ...

Read More »

Трибина „Ветинг во МВР“

„Ветингот е процес во кој што преку систем на институционализирани проверки на вработените ќе се процени соодветноста на вработените не само за нивната работна позиција туку и во поглед на нивното етичко, но и кривично-правно поведение, а “вис-а ви“ функцијата што ја извршуваат или треба да ја извршуваат.  Поентата на овој механизам е да овозможи индивидуален, но и институционален интегритет ...

Read More »

Состојба на патиштата 02.07.2019

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради одрони на патниот правец Кочани – Македонска Каменица кај с. Истибања, сообраќајот се одвива по 1 коловозна лента. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на ...

Read More »

Министерот Спасовски во посета на Градско, Демир Капија и Кавадарци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ги посети општините Градско, Демир Капија и Кавадарци, каде имаше работни средби со полициските службеници, локалните совети за превенција, како и со градоначалниците Роберт Бешовски, Лазар Петров и Митко Јанчев, на кои се разговараше за работењето на организационите единици во рамки на Секторот за внатрешни работи Велес, соработката со локалните власти и, особено, ...

Read More »

Состојба на патиштата 01.07.2019

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради одрони на патниот правец Кочани – Македонска Каменица кај с. Истибања, сообраќајот се одвива по 1 коловозна лента. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на ...

Read More »

Претседателот Пендаровски во Битолa

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во Битола присуствуваше на отворениот ден за граѓаните со учесниците на воената вежба „Одлучен удар“, најголема воена вежба досега организирана во Република Северна Македонија. Пред граѓаните на Битола беа претставени опремата, постапките и процедурите што се користат при спроведување на вежбата, како и дел од вештините на војниците учесници на вежбата. „Имавме прилика ...

Read More »

Премиерот Заев на седницата за пратенички прашања

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска во Собранието на Република Северна Македонија, одговара на пратенички прашања. Премиерот Заев рече дека очекува, сериозните одлуки што ќе бидат донесени, да дадат сериозни економски резултати, што освен во бројки, ќе ги почувствуваат директно граѓаните. -До кога ќе раководам со Министерството за финансии – најдоцна до формирањето техничка Влада, 100 ...

Read More »