Monthly Archives: July 2019

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот премиер Борисов во Сараево

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, во Сараево оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов.   На средбата беше констатирано дека двете држави се посветени кон унапредување на севкупните односи.   Двајцата соговорници изразија задоволство што Договорот за добрососедство, пријателство и соработка внесе позитивна ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со турскиот претседател Ердоган во Сараево

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, во Сараево, денеска оствари средба со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган.   На средбата беше изразено задоволство од силното партнерство меѓу двете држави, и од позитивниот тренд во развојот на билатералните односи, како на политички, така и на економски ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 10.07.2019

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: На патниот правец. Дебар – Маврово сообраќајот е нормализиран. ЕЛЕКТРОНСКА НАПЛАТА НА ПАТАРИНИ: Отпочнат е нов начин на наплата на патарини, повеќе информации може да добиете ТУКА. ЗАБРАНИ ЗА ТТВ: Од 01.07.2019 година, започнаа викенд забраните за тешките товарни возила на државните патишта, како и на патниот правец Скопје – Охрид. Подетално за овие забрани, прочитајте ТУКА. СОСТОЈБА: ...

Read More »

Премиерот Заев се сретна со претставничката на УНХЦР во земјата: Северна Македонија ќе продолжи да остварува интензивна соработка со канцеларијата на УНХЦР

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска во својот кабинет се сретна со претставничката на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) во нашата земја, Моника Сандри.   На средбата, позитивно беше оценета досегашната соработка на УНХЦР и Република Северна Македонија и во таа насока се разговараше за тековните програми на Канцеларијата на УНХЦР во земјата и ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со францускиот амбасадор Тимоние

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, имаше средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, Кристијан Тимоние.   На средбата е констатирано дека Франција е голем пријател на Северна Македонија и дека искреното пријателство помага во демократските и интеграциските процеси на нашата држава.   Премиерот Заев информираше за споделената определба со францускиот премиер Едуар Филип во Познањ, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 09.07.2019

ЕЛЕКТРОНСКА НАПЛАТА НА ПАТАРИНИ: Отпочнат е нов начин на наплата на патарини, повеќе информации може да добиете ТУКА. ЗАБРАНИ ЗА ТТВ: Од 01.07.2019 година, започнаа викенд забраните за тешките товарни возила на државните патишта, како и на патниот правец Скопје – Охрид. Подетално за овие забрани, прочитајте ТУКА. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот ...

Read More »

Кондовска: Градиме по план во Скопје, интензивно се реконструираат најважните сообраќајници и во Чаир

Општинската власт во соработка со Град Скопје постојано работи на реконструкција и санација на значајните сообраќајници во општина Чаир.   Во моментов се работи на реконструкција на улицата Лазо Трповски на потегот од кружниот тек со улица Втора македонска бригада до крстосницата со улицата Петар Ичко.   Предвидено е процесот да заврши за 20 дена со што ќе се зголеми ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со американскиот конгресмен и претседател на Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом на САД, Енгел

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со конгресменот од САД, Елиот Енгел, претседател на Комисијата за  надворешни работи на Претставничкиот дом на САД, придружуван од американска делегација и од претставници на Амбасадата на САД во Република Северна Македонија.   На средбата е оценето дека Република Северна Македонија се движи по вистинската патека. Изразени се честитки и поддршка за политиките на ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 08.07.2019

ЕЛЕКТРОНСКА НАПЛАТА НА ПАТАРИНИ: Отпочнат е нов начин на наплата на патарини, повеќе информации може да добиете ТУКА. ЗАБРАНИ ЗА ТТВ: Од 01.07.2019 година, започнаа викенд забраните за тешките товарни возила на државните патишта, како и на патниот правец Скопје – Охрид. Подетално за овие забрани, прочитајте ТУКА. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот ...

Read More »

Вицепремиерот Анѓушев на Самитот за Западен Балкан во Познањ

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев, Сојузниот министер за економија и енергетика на СР Германија, Петер Алтмајер, Министерката за претриемништво и технологија на Република Полска, Јудвига Емилевич и Заменичката министерка за економија на Република Бугарија, Лилја Иванова, во рамките на Самитот за Западен Балкан, одржаа прес–конференција на која обзнанија дека ...

Read More »