Monthly Archives: July 2019

Состојба на Патиштата, Среда, 17.07.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничниот премин Богородица за излез од Македонија се чека од 15до 30 минути,на останатите премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената ...

Read More »

Премиерот Заев повика на лидерска средба: Како и секогаш досега повикувам во интерес на сите граѓани на искрена и чесна посветеност и заеднички да ги заокружиме преостанатите прашања

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на која упати повик за лидерска средба, која предлагам да се одржи во петок на 19 јули, во 14 часот во Клубот на пратениците.   Во прилог на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Заев во целост:   Времето е потрошлив ресурс и малку време имаме ...

Read More »

Официјална посета на Република Словенија, средба на претседателите Пендаровски и Пахор

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Љубљана ја започна дводневната официјална посета на Република Словенија.   Претседателот Пендаровски беше примен со високи државни и воени почести од Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, по што двајцата претседатели одржаа тет-а-тет средба, на која ги потврдија традиционално блиските односи и високиот степен на разбирање и доверба меѓу двете држави. ...

Read More »

Вицепремиерот Анѓушев се сретна со новоименуваната амбасадорка на САД Кејт Мари Брнз

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев оствари средба со неодамна именуваната амбасадорка на САД во Северна Македонија, Н.Е. г-а Кејт Мари Брнз, со која разговораа за досегашната соработка помеѓу двете земји, но и за можностите за соработка во иднина, особено во полето на економијата.   Вицепремиерот Анѓушев и посака срдечно добредојде на амбасадорката и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 16.07.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Претседателот Пендаровски присуствуваше и се обрати на традиционалната манифестација „Галичка свадба“

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска присуствуваше и се обрати на 46. манифестација „Галичка свадба“, којашто се одржува под негово покровителство.   Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од обраќањето на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски.   Почитувани присутни,   Чест и задоволство ми е што сум покровител  на годинешната Галичка свадба, не само како Претседател, ...

Read More »

Шекеринска и Димковски: Со ефикасна искористеност на мерките од ИПАРД 2 до рентабилно земјоделско производство и развој на руралната економија

Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска во битолското село Граешница, беа во посета на земјоделец корисник на мерките од ИПАРД 2 Програмата.   Земјоделецот  Гани Корчари е еден од многуте  успешни примери, којшто со помош на финансиски средства од ИПАРД 2 ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 15.07.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »

Премиерот Заев и минситерот Бектеши на почеток со работа на новата фабрика на АТС Груп

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на настан на кој се означи започнувањето со работа на новата фабрика на компанијата АТС ГРУП и заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши со свои обраќања го поздравија отпочнувањето со работа на новата фабрика. На настанот присуствуваа и вицепремиерите Радмила Шекеринска, Бујар Османи, Оливер Спасовски и Садула Дураки. ...

Read More »

Премиерот Заев на промоција на старт ап бизнис проекти поддржани преку повикот Стартапувај

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на настан во организација на Фондот за иновации и технолошки развој посветен на промоција на старт ап проектите добитници на грантови од двата повика на Стартапувај.   Во продолжение ви го пренесуваме во целост обраќањето на премиерот Заев.   „На почетокот ќе прашам дали имаше некој грант за блокирање ...

Read More »