Monthly Archives: July 2019

Премиерот Заев и министерот Филипче на отворањето на Ургентниот центар во Куманово

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на ново изградениот Ургентен центар во рамки на општата болница во Куманово. Покрај него, на настанот присуствуваа и заменик на Претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, заменик на Претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки, како ...

Read More »

Одлуки од владината 148 седница: Создадени се финансиски услови за изградба на новиот Клинички центар, донесени се решенија за Еурокопмозит, утврдени се активностите за спроведување на процесот на проверка во МВР

Создадени се првите конкретни услови, преку обезбедување финансиски средства, за изградбата на новиот Универзитетски Клинички центар во скопската општина Ѓорче Петров. Ова е една од одлуките донесени на денешната 148-ма седница на Владата на Република Северна Македонија, што се одржа денеска.   Владата на Република Северна Македонија ја усвои Информацијата за начинот на финансирањето на изградбата на Универзитетски Клинички Центар на greenfield локација ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 31.07.2019

Сообраќајот на автопатот А1 во правец од Демир Капија кон Гевгелија, кој беше во прекин поради сообраќајна незгода, е нормализиран НАЈАВА ЗА ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Ве известуваме дека на Регионалниот пат Р2133, делница Куманово – Опае, ќе се изведуваат асфалтерски работи, поради што ќе се изврши затварање на сообраќајот од ден 29.07.2019 год. (понеделник) до 31.07.2019 год. (среда) во времетраење ...

Read More »

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска прими делегација на Црвениот крст на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Саит Саити.   На средбата беа претставени тековните активности на Црвениот крст, вклучувајќи ја актуелната кампања „Твоето незнаење чини живот“, која се однесува на давање прва помош при сообраќајни несреќи, и со која ќе бидат опфатени околу 8.000 возачи ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со претставници од Сојузот на стопански комори и од Комората на сметководители

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со претставници на Сојузот на стопански комори и од Комората на сметководители, со Драган Митковски, потпретседател на Сојузот на Стопански комори и претседател на Комората на сметководители и Александар Милоше, потпретседател на Сојузот. На средбата се разговараше за предвидените измени на Законот за вршење сметководствени работи, со цел поефикасно ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 30.07.2019

Ве известуваме дека на Регионалниот пат Р2133, делница Куманово – Опае, ќе се изведуваат асфалтерски работи, поради што ќе се изврши затварање на сообраќајот од ден 29.07.2019 год. (понеделник) до 31.07.2019 год. (среда) во времетраење од 09:00ч. до 18:00ч. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...

Read More »

Претседателот Пендаровски го прими вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими вршителот на должност помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, Филип Т. Рикер.   На средбата беше разговарано за унапредување на билатералната соработка меѓу Република Северна Македонија и САД, за евро–атлантските перспективи на нашата држава, како и за актуелните случувања во регионот.   Двајцата соговорници констатираа ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 29.07.2019

Ве известуваме дека на Регионалниот пат Р2133, делница Куманово – Опае, ќе се изведуваат асфалтерски работи, поради што ќе се изврши затварање на сообраќајот од ден 29.07.2019 год. (понеделник) до 31.07.2019 год. (среда) во времетраење од 09:00ч. до 18:00ч. НОРМАЛИЗИРАН СООБРЌАЈ: Патниот правец А3 Кочани – Делчево кај Истибања – брана Калиманци км. 259+300 е отворен за сообраќај по една ...

Read More »

Премиерот Заев за повратот на ДДВ и растот на економијата: Резултатите се одлични и се зголемуваат, ова е неповторливо време, да се посветиме сите да продолжат овие процеси

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања оцени дека проектот Мој ДДВ  дава резултати, дека економијата е во пораст и дека посебно во следните 15 месеци, сите треба да придонесат да продолжат економските трендови значајни за граѓаните и државата. – Ова е прекрасен период што се случувал на сите земји кога влегувале во НАТО, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 26.07.2019

Ве известуваме дека на Регионалниот пат Р2133, делница Куманово – Опае, ќе се изведуваат асфалтерски работи, поради што ќе се изврши затварање на сообраќајот од ден 29.07.2019 год. (понеделник) до 31.07.2019 год. (среда) во времетраење од 09:00ч. до 18:00ч. Ве известуваме дека на ден 25.07.2019 – 26.07.2019 ќе се изведуваат работи за подобрување на состојбата со осветлувањето (промена на сијалици) ...

Read More »