Monthly Archives: June 2019

Генералниот секретар на НАТО Столтенберг и амбасадорите на Северноатлантскиот совет пристигнаа во официјална посета на земјата

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и делегација на Владата на Република Северна Македонија, денеска на Меѓународниот аеродром Скопје, го пречекаа генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и амбасадорите на земјите членки на Алијансата, членови на Северноатлантскиот совет кој утре во нашата земја ќе го одржи својот редовен состанок со теми од програмата за работа на советот.   Во рамките ...

Read More »

Премиерот Заев на форумот „Две години влада – отворено пред граѓаните“: Обезбедивме сигурни места во ЕУ и НАТО, со силна економија со шанса за сите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со Заменичката на претседателот и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, Заменик на претседателот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, Заменик на претседателот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски и Заменик на Претседателот на Владата заедолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска се обрати на форумот „2 години Влада – ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 03.06.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »