Monthly Archives: June 2019

Средба на премиерот Заев и словачкиот министер за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ Лајчак

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска, се сретна со  Мирослав Лајчак, претседавач на ОБСЕ и вицепремиер и министер за надворешни работи и европски прашања на Словачка, кој со делегација престојува во дводневна официјална посета на нашата земја. На средбата, на која присуствуваа и министерот за надворешни работи Никола Димитров и амбасадорот Клеменс Која, шеф на Мисијата ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со швајцарската амбасадорка Техада и претставникот од НДИ, Хејзлет

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, имаше заедничка средба со Сибил Зутер Техада, амбасадорка на Швајцарија во Република Северна Македонија и со Роберт Скот Хејзлет, лидер на тимот на Програмата за парламентарна поддршка од НДИ. Премиерот Заев изрази поддршка на проектот „Програма за парламентарна поддршка“, потпишан помеѓу швајцарската влада и Собранието на Република Северна Македонија, што има ...

Read More »

Премиерот Заев на 60 годишнината на трите технички факултети во Скопје: Овие факултети и бизнис заедницата продолжуваат да создаваат услови за да им ги отворат перспективите и патот на успехот на младите луѓе

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вчера присуствуваше и имаше свое обраќање на одбележувањето на 60 годишнината од основањето на Машинскиот факултет, на Факултетот за електротехника и информациони технологии и технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. На овој настан покрај премиерот Заев, свое обраќање имаа и деканот на ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, ...

Read More »

Состојба на патиштата 20.06.2019

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗМЕНЕТ РЕЖИМ НА СООБРАЌАЈ: Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево – Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за рaсчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт трејд ДООЕЛ дека денес – 19.06.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат А2, ...

Read More »

Вицепремиерот Анѓушев на инвестициски форум на Фајненшал Тајмс и ЕБОР во Лондон – Република Северна Македонија е атрактивна дестинација за инвеститори

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, денеска, заедно со претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, учествуваат на инвестициски форум во организација на Фајненшал Тајмс и Европската Банка за обнова и развој, кој се одржува во Лондон, Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.   Вицепремиерот Анѓушев учествуваше на интерактивна сесија ...

Read More »

Министерката Апостолска пред словачки бизнисмени ги претстави поволностите за инвестирање во земјава

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес во Владата на Република Северна Македонија прими словачка бизнис делегација предводена од Државниот секретар на министерството за надворешни и европски работи на Република Словачка, Лукаш Паризек и амбасадорот на Република Словачка во Република Северна Македонија, Хенрик Маркуш. Во рамки на посетата, пред  делегацијата се претставија владините економски политики и можностите ...

Read More »

Од 140-тата седница на Владата на РСМ: Министерството за финансии ќе потпише Меморандум за разбирање со IFC и SECO за развој и спроведување на Проектот за лесна индустрија на Југоисточна Европа

На денешната 140-та редовна седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од потпишување на Меморандум за разбирање помеѓу Министерството за финансии на Република Северна Македонија, Државниот секретаријат за економски прашања на Швајцарија (SECO) и Меѓународната финансиска корпорација (IFC), и го з задолжи Министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, да го потпише Меморандумот за разбирање ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 19.06.2019

Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт трејд ДООЕЛ известува дека на ден 19.06.2019 година ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат А2, патен правец Маврово – Кичево, за што ќе се изврши промена на ...

Read More »

Деветта јавна дискусија за ,,Стратегијата за едно општество и интеркултурализам” во Гостивар

Во Гостивар денеска се одржа деветтата од серијата јавни дискусии за претставување на „Националната стратегија за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот во Република Северна Македонија“, кадешто свои обраќања пред граѓаните на Гостивар и регионот имаа заменик министерката за финансии во Влада на РСМ, Ширет Елези, директорот на Агенцијата за остварување на правата на заедниците, Илхан Рахман и ...

Read More »

Премиерот Заев на Криволак: Нашата Армија покажува дека сме подготвени не само политички туку и воено, за стратешката аспирација, полноправно членство во НАТО

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска го посети  армискиот полигон Криволак, каде се одржа „Ден на високи гости“ во рамки на вежбата „Одлучен удар“.   Премиерот Заев за заинтересираните медиуми даде изјава и одговори на прашање, кои Ви ги пренесуваме интегрално:   „Останува, навистина целосно да се согласам и да го споделам исто моето задоволство, заедно со Претседателот ...

Read More »