Monthly Archives: June 2019

Состојба на патиштата 26.06.2019

ПРЕКИН НА СОБРАЌАЈ: Од 25.06.2019 год.,вторник, патот од Драчево кај пругата до селото Лисиче ќе биде затворен една недела поради асфалтирање. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Ј.П. Македонија Пат известува дека поради изведување на градежни работи на пат ( асфалтирање ) на регионалниот патен правец Р2344, населба Чашка – с. Голозинци, од 26.06.2019год. ( среда ) сообраќајот ќе биде во прекин секој работен ден освен во недела ...

Read More »

Состојба на патиштата 25.06.2019

ПРЕКИН НА СОБРАЌАЈ: Од 25,06 вторник патот од Драчево кај пругата до селото Лисиче ќе биде затворен една недела поради асфалтирање. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Ј.П. Македонија Пат известува дека поради изведување на градежни работи на пат ( асфалтирање ) на регионалниот патен правец Р2344, населба Чашка – с. Голозинци, од 26.06.2019год. ( среда ) сообраќајот ќе биде во прекин секој работен ден освен во недела ...

Read More »

Заменик Министерот за Образование Петар Атанасов поднесе оставка

Заменик Министерот за Образование Петар Атанасов преку Фејсбук статус упатен кон Премиерот Зоран Заев објави дека поднесува оставка од функцијата, како и од сите други функции во Министерството за Образование. Во статусот, Атанасов вели дека Министерството за Образование не успеало да спроведе клучни реформи и проекти кои требало да го подобрат квалитетот на образованието и да ги мотивираат младите луѓе ...

Read More »

Средба Пендаровски – Маас: Потврдена силната поддршка од Сојузна Република Германија за европската интеграција на Република Северна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Маас. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија, при што беше констатирано дека двете земји имаат изградено односи на пријателство, исполнети со ...

Read More »

Вице-премиерот Бујар Османи на средба со Унгарскиот Министер за Надворешни Работи Петер Сијарто

Вице-премиерот за Европски прашања Бујар Османи оствари средба со шефот на Унгарската дипломатија Петер Сијарто, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата, Османи и Сијарто разговарале за Евро-интегративните процеси во Република Северна Македонија, како и за скорешниот самит на министри на кој ЕУ реши одлуката за датум за преговор за членство на земјава да ја одложи до октомври. ...

Read More »

Состојба на патиштата 24.06.2019

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните ...

Read More »

Претседателот Пендаровски се сретна со амбасадорката на Република Турција, Тулин Еркал Кара

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Турција, Тулин Еркал Кара. На средбата, двајцата соговорници разговараа за билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Република Турција, при што изразија задоволство од силното и традиционално пријателство и од континуираниот позитивен тренд, како во политичките, така и во економските односи меѓу двете држави. Претседателот Пендаровски истакна дека негувањето на ...

Read More »

Потпишан Меморандум за соработка на граничните премини меѓу Владата и „Макам Транс“

Националниот координатор за гранично управување при Владата на Република Северна Македонија, Владимир Пивоваров и Билјана Муратовска, генерална секретарка на Асоцијацијата на превозници „Макам Транс“- Скопје, денеска во присуство на заменикот на претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски и директорот на Царинската управа, Ѓоко Танаскоски потпишаа Меморандум за заедничка соработка, во борбата против корупцијата на граничните премини ...

Read More »

Министерот Бектеши им ги врачи на претприемачите решенијата за субвенции

„Преку Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2019 година овозможивме директна финансиска поддршка на микро,мали и средни претпријатија, во вкупен износ од 21 милион денари преку кофинансирање на 70% од докажаните трошоци за набавка на опрема и алати,за дизајн на производ или пак за учество на домашни саеми за износ до 300.000 денари. Сето ова е со цел на ...

Read More »

Состојба на патиштата 21.06.2019

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничниот премин Богородица, за излез од државата се чека околу 15 – 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на ...

Read More »