Monthly Archives: June 2019

Отворен ден во Владата за младински политики

Во согласност со определбата за овозможување директно учество на граѓанските организации во креирањето јавни политики за континуиран демократски и економски просперитет на државата, во Владата на Република Северна Македонија, денеска, се одржа Отворен ден за консултација за младинските политики.   Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, ја истакна важноста на денешната средба и нагласи дека таквите средби и ...

Read More »

Дескоска од Кран Монтана Форумот во Швајцарија: Интеграцијата во ЕУ е сериозен и долг процес – бараме да го започнеме тој процес

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска се обрати на јубилејното 30 издание на Кран Монтана Форумот кој деновиве се одржува во Женева, Швајцарија,.   Во своето обраќање во рамки на сесијата посветена на Глобалната безбедност во медитеранскиот регион, министерката Дескоска истакна дека Република Македонија важела за една од најнадежните поранешни југословенски републики во поглед на евроинтеграцискиот процес, но дека ...

Read More »

Ги унапредуваме правата на ЛГБТИ заедницата, овозможуваме еднаква заштита за сите

Социјалната заштита, здравството, образованието, вработувањето, пристап до правда, домување, спорт и медиуми за ЛГБТИ лицата се темите за кои се носат конкретни заклучоци на дводневната регионална конференција за Унапредување на правата на ЛГБТИ заедницата во Северна Македонија. Конференцијата е во организација на Министерството за труд и социјална политика во соработка со Советот на Европа, а на истата денеска говореа министрите ...

Read More »

Собранието ги констатира смените и оставките на министрите опфатени од „метлата“ на Премиерот Заев

Собранието на Република Северна Македонија во средата ја одржа седницата на која главна точка на дневниот ред беше владината реконструкција предложена од страна на Премиерот Зоран Заев, исто така позната во јавноста како „метла“. Минатата недела, Заев достави до собрнието предлог за смена на Министерот за Финансии Драган Тевдовски, Министерот за Земјоделство Љупчо Николовски, за Животна Средина Садула Дураки, за ...

Read More »

Мемеди најави повлекување на сите членови на НДП од државните институции

Претседателот на НДП Весел Мемеди најави на прес-конференција во Македонското Собрание дека сите државни функционери од неговата партија, која е коалициски партнер на СДСМ во владата, ќе се повлечат од своите функции доколку Собранието го усвои предлогот на Премиерот Зоран Заев за разрешување на Министерот за Локална Самоуправа Сухејл Фазлиу за на негово место да дојде Роберт Милевски, претседател на ...

Read More »

Бугарскиот Премиер Борисов го спореди Гоце Делчев со Че Гевара

Во интервју за една Бугарска телевизија, Бугарскиот Премиер Бојко Борисов, осврнувајќи се на скорешните несогласувања помеѓу Бугарија и Северна Македонија околу тоа дали раволуционерот Гоце Делчев е Македонец или Бугарин, го спореди Делчев со револуционерот Че Гевара од Латинска Америка. „Нашиот херој Гоце Делчев стана повод за коментари во сите насоки. Тој е бугарски херој кој вложил сѐ за слободата ...

Read More »

Состојба на патиштата 27.06.2019

ПРЕКИН НА СОБРАЌАЈ: Од 25.06.2019 година, патот од Драчево кај пругата до селото Лисиче ќе биде затворен една недела поради асфалтирање. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Ј. П. Македонија Пат известува дека поради изведување на градежни работи на пат (асфалтирање) на регионалниот патен правец Р2344, населба Чашка – с. Голозинци, од 26.06.2019 год. (среда) сообраќајот ќе биде во прекин секој ден, освен во недела, од 10 – ...

Read More »

Финансиската Полиција заплени 12 тони тутун во селото Љуботен

По големата полициска акција која во вторникот се случи во селото Љуботен, директорот на Финансиската Полиција Арафат Муареми излезе на прес конференција каде откри дека полицијата запленила 12 тони тутун од атарот на селото. „Правни лица шверцувале необработен тутун, а физички лица го обработувале и нелегално го продавале на пазарот. Од нелегалниот увоз на тутун и продажба на цигари буџетот ...

Read More »

Унгарија го ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Претседателот на Македонското Собрание Талат Џафери присуствуваше во вторникот на седницата на Парламентот на Република Унгарија во Будимпешта, каде 153 пратеници едногласно одобрија ратификување на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Унгарија е 19-тата земја-членка на НАТО која го ратификува протоколот. Се очекува и останатите 10 земји-членки да го сторат истото. Американската Амбасадорка во НАТО Кеј Бејли ...

Read More »

Заев: Влегов во Министерството за Финансии за конечните реализации на програмските определби

Во интервју за ТВ Сител, Премиерот Зоран Заев открива зошто се одлучил, како дел од реконструкцијата на владиниот кабинет, тој да го преземе Министерството за Финансии покрај неговата премиерска функција. „Се работи за министер и министерство  кое ги направи најголемите реформи или е поврзано со реформите што се случаија во државата или дефинитивно претставува од тие што направија најмногу реформи. ...

Read More »