Monthly Archives: May 2019

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев по повод 116 годишнината од смртта

Владина делегација предводена од заменик на претседателот на Владата Кочо Анѓушев, заедно со министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и со заменик министер за култура Владимир Лазовски, присуствуваа на панихидата посветена на 116 годишнина од смртта на Гоце Делчев.   Делегацијата положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје и  оддаде почит ...

Read More »

Папата Франциск до граѓаните на Северна Македонија: Сигурен сум дека вашата земја е добра, најубавите мозаици се тие што имаат многу бои

Драги браќа и сестри од Северна Македонија,   Преку оваа кратка порака, сакам да ги искажам радоста и пријателството што ги чувствувам кон вашиот народ и кон црквата што постои во вашата земја.   Откако вашата земја стана независна, Светиот Престол сакаше со вас да воспостави пријателски и дипломатски односи. Денес, повеќе од кога било, има потреба и во Европа, и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 06.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. На ...

Read More »

Премиерот Заев: Реформите се спроведуваат, Северна Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска по завршување на состанокот на Интер-ресорската работна група за следење на состојбата со квалитетот на амбиенталниот воздух, одговараше на низа новинарски прашања, на различни теми од интерес на медиумите.   На прашање на новинарите во однос на очекуваниот датум за почеток на преговорите за членство во Европската Унија, Премиерот Заев ...

Read More »

Премиерот Заев: Намалување на ДДВ – то за парното греење од 18% на 5%, ќе има позитивен финансиски ефект кај граѓаните, но уште поважно ќе придонесе за почист воздух

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за финансии, Драган Тевдовски, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, како и секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска-Мадиќ, денеска присуствуваа на состанокот на Интер-ресорската работна група за следење на состојбата со квалитетот на амбиенталниот воздух и ...

Read More »

Состанок на Меѓуресорското тело за човекови права со кое претседава министерот Димитров

Денеска во Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија се одржа состанок на Меѓуресорското тело за човекови права, со кое претседава министерот Димитров, а во чија работа се вклучени државните секретари на ресорните министерства и раководните лица на релеванти институции и на независните тела за човекови права.   Централна тема на состанокот беа прашања поврзани со тековните и претстојните ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 03.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: “Виадукт Трејд” известува дека од 02.05.2019 г. до 04.05.2019 г. ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Автопат А1, патен правец Гевгелија – Богородица (граничен премин Богородица), за што ќе има промена на режимот на сообраќај. ИЗВЕСТУВАЊЕ: ЈП Македонија Пат известува дека поради изведување на градежни ...

Read More »

Премиерот Заев и министерката Царовска: Барањата на синдикатите во најголем дел опфатени во новиот Закон за работни односи, платите и пензиите продолжуваат да растат!

По повод Први мај – Денот на трудот денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа седница на Економско –социјалниот Совет на кој синдикатите и работодавачите ги испорачаа своите барања до економскиот тим од Владата. На седницата учество земаа премиерот Заев, заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии, Драган Тевдовски и министерката за ...

Read More »

Од редовната седница на Економско – социјален Совет: Барањата на синдикатите во најголем дел ќе бидат опфатени во новиот Закон работни односи

По повод Први мај- Денот на трудот денеска во Владата на Република Северна Македонија се одржа седница на Економско –социјалниот Совет на кој синдикатите и работодавачите ги испорачаа своите барања до економскиот тим од Владата.   Премиерот Зоран Заев, на седницата повика на чести состаноци меѓу синдикатите, работодавачите и институциите со цел да се создаде поголемa продуктивност и конкурентност којашто ...

Read More »

Претседателот на СДСМ и премиер Заев од Шуто Оризари: Од Берлин носам вести, ќе има и преговори со ЕУ освен членството во НАТО, не се мачкаат на леб, но носат леб, да гласаме за Стево

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на средбата со граѓани во скопската општина Шуто Оризари повика на масовна излезност на 05.мај и успешни претседателски избори.   -Пред неколку часа дојдов од Берлин, тука прво ќе ја соопштам прво веста. Ќе отвориме преговори со ЕУ, тоа значат пари, фондови, систем, перспективи. НАТО и ЕУ не се мачкаат на леб, но носат леб. ...

Read More »