Monthly Archives: May 2019

Од 137 седница на Владата на РСМ: Утврден Предлог-Законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион

На денешната 137 редовна седница, Владата на Република Северна Македонија го утврди Предлог-законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион, и донесе одлука тој да биде доставен на усвојување во Собранието на РСМ.   Во Предлогот на законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион се имплементирани обврските што произлегуваат од Конвенцијата за заштита ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 29.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Mакедонијапат известува дека од 29.05.2019 – (среда) во наредните седум работни дена ќе се изведуват градежно асфалтерски активности на Регионалниот патен правец Р2137, на делот помеѓу млекара Дуброво и село Војшанци. За време на изведувањето на асфалтерските работи во целост ќе биде во прекин сообраќајот од 10 до 16 ...

Read More »

Премиерот Заев на предавање и јавна дебата во организација на ИФИМЕС во Љубљана: Јасен сигнал од ЕУ за почеток на преговори

Во рамки на дводневната официјална посета на Република Словенија, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев учествуваше на предавање и јавна дебата во организација на меѓународниот институт за балкански и средно-европски студии ИФИМЕС на којашто се зборуваше на тема „Република Северна Македонија приказна за успехот“.  Во јавната дебата учествуваа и директорите на институтот Зијад Бечировиќ и Бахатијар Аљаф.   ...

Read More »

Министерот Никола Димитров оствари средба со Иво Вајгл, член и известител на Европскиот парламент за Република Северна Македонија

МНР Никола Димитров, денес, имаше средба со Иво Вајгл, член на Европскиот парламент и специјален известител на Парламентот одговорен за Република Северна Македонија, кој престојува во работна посета на Скопје. На средбата се разговараше за севкупната соработка на Република Северна Македонија со Европскиот парламент во рамките на  евроинтегративниот процес, за клучните реформски активности во земјата, како и за штотуку одржаните ...

Read More »

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ И МИНИСТЕРОТ ФАЗЛИУ ГИ ПРОМОВИРАА ОДОБРЕНИТЕ ПРОЕКТИ ЗА „ОДРЖЛИВ И ИНКЛУЗИВЕН РАМНОМЕРЕН РЕГИОНАЛЕН РАЗВОЈ“

Со буџет од над 1,1 милион швајцарски франци ќе бидат реализирани шеснаесет проекти од осумте плански региони во државата. Избраните проекти кои се финансираат се во насока на развој на планските региони и се дел од проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој“, кој го имплементираат Министерството за локална самоуправа и Кабинетот на Заменик на претседателот на Владата на Република ...

Read More »

Претседателот Пендаровски го прими чешкиот амбасадор Мирослав Томан

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Чешката Република, Мирослав Томан.   Двајцата соговорници разговараа за натамошно унапредување на севкупните односи меѓу Република Северна Македонија и Чешката Република, за нашите евроатлантски интеграциски процеси, како и за состојбите во регионот.   На средбата, претседателот Пендаровски и амбасадорот Томан изразија задоволство од пријателските релации меѓу двете земји ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 28.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт трејд ДООЕЛ Гостивар, известува дека на ден 27.05.2019 па се до 29.05.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Автопат А4, патен правец Штип-Кадрифаково за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци ...

Read More »

Изјава на СДСМ Претседател, Зоран Заев, извршува суштински промени во партијата

Дозволете да информираме преку вас медиумите за одлуките коишто најголемата партија во нашата земја СДСМ вечерва ги донесе.   Ветивме промени и промените се случуваат, СДСМ вечерва демонстрираше сериозна одговорност пред граѓаните и пред сопствената земја.   Во овие околности донесовме одлуки кои носат системски и суштински промени во партијата – одлуки кои ќе донесат забрзување на напредокот на земјата ...

Read More »

Премиерот Заев на свеченост по повод Денот на сесловенските просветители и учители, Св. Кирил и Методиј

Владата на Република Северна Македонија денеска организираше свеченост по повод Денот на сесловенските просветители и учители, Св. Кирил и Методиј, во Националната филхармонија во Скопје.   Настанот го отвори претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, кој им го честита на сите присутни големиот државен празник.   Во продолжение ви го пренесуваме во целост обраќањето на премиерот Зоран ...

Read More »

Состојба на Патиштата, 27.05.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, ...

Read More »