Monthly Archives: April 2019

Премиерот Заев на средба со канцеларката Меркел: Северна Македонија и Договорот од Преспа се охрабрување за сите земји од Западен Балкан

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров беше пречекан од канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел пред почетокот на Конференцијата за Западен Балкан во Берлин.   Непосредно пред почетокот на Конференцијата, владината делегација оствари работен состанок со канцеларката Меркел ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со високата претставничка на ЕУ, Могерини

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев во чиј состав се и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, на маргините на Конференцијата на шефови на држави и влади за Западен Балкан, денеска во Берлин одржа работен состанок со потпретседателката на Европската комисија и висока претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, ...

Read More »

Владина делегација присуствуваше на свечената Велигденска литургија во соборниот храм Св. „Климент Охридски“ во Скопје

Владината делегација во чијшто состав беа заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за финансии Драган Тевдовски и заменик министерот за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски, како и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска присуствуваше на свечената литургија по повод најголемиот православен ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 30.04.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: ЈП Македонија Пат известува дека поради изведување на градежни работи на регионалниот патен правец Маврово-Дебар кај с.Јанче ќе има времена измена на режим на сообраќајот. Сообраќајот ќе се одвива по една лента за време на изведувањето на градежните работи. На самото место сообраќајот ќе биде регулиран од вработените и ...

Read More »

Премиерот Заев: Посетата на Папата Франциск на родниот град на Света Мајка Тереза носи порака за помирување и солидарност

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од скопскиот бискуп и струмичко-скопски епарх, Монс. Киро Стојанов и државниот секретар во министерството за надворешни работи, Виктор Димовски, денеска одржаа заедничка прес-конференција на која информираа за претстојната посета на Папата Франциск на Република Северна Македонија.   На оваа прес-конференција скопскиот бискуп и струмичко-скопски епарх, Монс. Киро Стојанов за време ...

Read More »

Царовска: Работиме на ревидирање на Законот за безбедност и здравје при работа

Министерството за труд и социјална политика, Националниот совет за безбедност и здравје при работа со поддршка на Канцеларијата на „Friedrich Ebert Stiftung“ – Скопје со доделувања на националната награда и призинанија за придонес на компаниите денеска го одбележаа Светскиот ден за безбедност и здравје при работа.   Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска рече дека она што е ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 25.04.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: ЈП Македонија Пат известува дека поради изведување на градежни работи на регионалниот патен правец Маврово-Дебар кај с.Јанче ќе има времена измена на режим на сообраќајот. Сообраќајот ќе се одвива по една лента за време на изведувањето на градежните работи. На самото место сообраќајот ќе биде регулиран од вработените и исто ...

Read More »

Од 131 седница на Владата на РСМ: Надзорен одбор за напредок на имплементацијата на телефонскиот број за итни повици Е-112

Владата на Република Северна Македонија на денешната 131 седница ја разгледа и усвои Информацијата од одржаниот состанок на Надзорниот одбор за супервизија и следење на напредокот во имплементацијата на системот за итни повици Е-112 во Република Македонија, и ги задолжи Генералниот секретаријат на Владата на Република Северна Македонија, Министерството за одбрана, Министерството за финансии и Секретаријатот за европски прашања во ...

Read More »

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев на работна средба со МАТТО: Низ заедничка соработка и партнерски однос со бизнис секторот ги отвораме перспективите за развој на македонската економија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за образование Арбер Адеми денеска на покана на Стопанската комора Македонија – Турција МАТТО остварија работна средба на којашто заедно со претставниците на бизнис заедницата што ги застапува оваа комора разменија размислувања и предлози за подобрување на ...

Read More »

Градски парк 2 ќе никне на местото на расчистената дива депонија во Карпош

Екипи на Градот Скопје и на Општина Карпош денеска почнаа голема акција за расчистување на децениските депонии зад Спортскиот центар „Борис Трајковски“, на кејот на реката Вардар. Во активностите е вклучена механизацијата и работниците на ЈП „Водовод и канализација“, а расчистувањето на просторот се очекува да трае околу 10 денови. На акцијата за чистење присуствуваа градоначалникот Петре Шилегов и градоначалникот ...

Read More »