Monthly Archives: March 2019

Вицепремиерите Спасовски и Османи во посета на полициските службеници на јужната граница

Успешната борба против криминалот, а особено успешноста на полицијата во борбата против илегалната миграција и криумчарењето мигранти е најдобро рефлектирана во заедништвото и партнерството кое на дневна основа го применуваат полициските службеници на Република Северна Македонија и полициските службеници припадници на полициите од земјите од регионот и од земјите членки на ЕУ, рече денеска на прес конференцијата на Граничниот премин ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 25.03.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од 21.03.2019 (четврток) на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат, реконструкција на мост на река Вардар кај с. Пепелиште. Сообраќајот се пренасочува по земјениот пат с. Пепелиште – Криволак за возила со вкупна тежина до 7,5 тони. На самото место e поставена соодветна ...

Read More »

Државниот секретар во МНР, Виктор Димовски и Монс. Киро Стојанов, на прес-конференција по повод посетата на Светиот Отец, Папата Франциск во Северна Македонија

По повод апостолската посета на Светиот Отец, Папата Франциск во Република Северна Македонија, денеска во галеријата на НУ „Спомен-куќа на Св. Мајка Тереза“ во Скопје, се одржа прес-конференција на која државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски и Монс. Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх, информираа за програмата на претстојната посета.   Државниот секретар во Министерството за ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со амбасадори од германското МНР: Континуирана поддршка за конструктивните политики и посветеноста на Северна Македонија за евроатлантска интеграција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска, се сретна со делегација на германското Сојузно министерство за надворешни работи, составена од специјалниот претставник за Југоисточна Европа, Турција и ЕФТА-државите, амбасадорот Кристиан Хелбах, амбасадорот Томас Осовски, специјален претставник за ЕУ-политики и германскиот амбасадор во Скопје, Томас Герберих.   Премиерот Заев, изразувајќи благодарност за континуираната поддршка на Сојузна Република Германија ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со висока парламентарна делегација од Република Полска: Република Северна Македонија е подготвена за напредок и во европските интеграции

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Ришард Терлечки, заменик претседател на Парламентот на Република Полска.   На средбата е изразена поддршка за евро-атлантските интеграции на Република Северна Македонија. Најавено е дека во скоро време полскиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за прием на нашата држава во НАТО. Исто така констатирано дека Република Северна ...

Read More »

Средба на МНР Никола Димитров со Кристиан Хелбах и Томас Осовски

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес оствари работна средба со ополномоштеникот на Сојузното министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција и за ЕФТА-државите, Кристиан Хелбах и со ополномоштеникот за ЕУ политики,  Томас Осовски, кои престојуваат во работна посета на Република Северна Македонија. Во фокус на разговорот беа постигнатите резултати и очекувањата за остварување на стратешките цели ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 22.03.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од 21.03.2019 (четврток) на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат, реконструкција на мост на река Вардар кај с. Пепелиште. Сообраќајот се пренасочува по земјениот пат с. Пепелиште – Криволак за возила со вкупна тежина до 7,5 тони. На самото место ќе биде поставена ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со директорката на бордот на директори на Македонија 2025

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со новата директорка на Бордот на Директори на Македонија 2025, Вера Ставроф и новиот главен извршен директор, Проф. Никица Мојсоска Блажевски на којашто се разговараше за можностите на продлабочување на соработката во насока на поддршка на економскиот развој на земјата.   На средбата премиерот Заев ја посочи важноста на процесот ...

Read More »

Царовска: Потребен поквалитетен живот за сиромашните граѓани, да кажеме ЗА социјалната правда во нашата држава

„Гледам тука лица кои со години се борат и се бореа заедно со мене и без мене за намалување на нееднаквоста во оваа наша држава, се бореа за подобри социјални права за нашите граѓани, се бореа против сиромаштијата. Не само што се боревме, денеска имаме моќ да направиме чекори, суштински да нашата држава стане поправедна, поеднаква, да има помалку сиромашни ...

Read More »

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ НА ФОРУМ ЗА ИЗНАОЃАЊЕ НА КВАЛИТНА РАБОТНА СИЛА – ОБЕЗБЕДУВАЊЕ НА КВАЛИТЕТЕН И ОБУЧЕН КАДАР Е ПРИОРИТЕТ НА ВЛАДАТА И СТОПАНСТВОТО

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев учествуваше на форумот „Предизвизиците на компаниите за изнаоѓање на квалитетна работна сила во модерното време“, кој се организира во рамките на проектот „Партнерство за подобра бизнис регулатива“, кој го спроведува ЕПИ центар во соработка со Стопанската комора на северозападна Македонија, Стопанска комора на Македонија, Сојуз на Стопански комори ...

Read More »