Monthly Archives: March 2019

Скопје учествуваше на „Деновите на екологијата“ во општината Бутел

ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје денеска беше во улога на еко-мотиватор во рамките на проектот „Денови на екологијата: Онлајн со природата“, што во периодот од 19 до 30 март се одвива во општината Бутел. Учениците од ОУ „Лиман Каба“ во с.Љуботен организираа едукативна еколошка манифестација, а нашата Служба за едукација им помогна во изработката на цртежи и скулптури на темата „климатски ...

Read More »

Царовска: Поделеното родителско отсуство е важно за родовата рамноправност и раниот детски развој

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска учествуваше на Панел дискусијата „Споделено родителско отсуство–Зошто е важно, најдобри практики и искуства“ организирана од граѓанската организација Реактор. Тема на дебатата беа унапредување на правата на родителите, родовата еднаквост, раниот детски развој и креирање Закон за работни односи во којшто породилното отсуство што ќе го користи таткото нема да биде условено ...

Read More »

Асоцијација за е-трговија на Македонија го оддржа второто годишно собрание

26 mарт 2019 година – Асоцијацијата за е-трговија на Македонија вчера го оддржа своето второ годишно Собрание во конференциската сала во Воденица Мулино. Во последнава година асоцијацијата успеа да ја крене свеста за значењето и потенцијалност  на е-трговијата за стимулирање на прогрес и економски раст на земјава.   Поддршка за работата на Асоцијацијата упатија Министерот за информатичко општество и администрација, ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 27.03.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. На автопатот се вршат проверки од безбедносен карактер. Апелираме до сите возачи да не го користат автопатот. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. ...

Read More »

Министрите Бектеши и Почивалшек разговараа за натамошно зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Словенија

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска беше во работна посета на Словенија, каде оствари средба со министерот за економски развој и технологија Здравко Почивалшек. Северна Македонија претставува значаен економски партнер за Словенија во однос на интернационализацијата на словенечката економија. Во последната година, забележан е пораст на трговијата од 11,9%, во споредба со истиот период на 2017 година, при што извозот ...

Read More »

Заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни Спасовски од Куманово: Реформите и заложбите за едно општество се врвен приоритет за остварување на евроатлантските интеграции на Северна Македонија

Потпретседателот на Владата на Република Северна Македонија и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со премиерот Заев, денеска зеде учество на трибината „Фер општество – шанса за сите“ во Куманово. Во своето обраќање пред граѓаните на општината Спасовски, подвлече дека реформите и законските решенија во областа на заштитата на човековите права без разлика на верската и националната припадност на ...

Read More »

Премиерот Зоран Заев од трибината со граѓани во Куманово: Создадовме модел за решавање на политички прашања, но ако продолжиме со ова темпо може да станеме и економски пример

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев учествуваше и се обрати на 6-тата трибината „Фер општество – шанса за сите“ со граѓаните и со претставници од бизнис секторот, којашто денеска се одржа  во Куманово.   Посочувајќи го како град на пркосот, премиерот Заев на граѓаните на Куманово и на општината, им честиташе за обезбедениот траен мир, бидејќи како ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 26.03.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај. На автопатот се вршат проверки од безбедносен карактер. Апелираме до сите возачи да не го користат автопатот. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. ...

Read More »

Министерката Царовска во Женева: Инвестирањето во градинките значи поквалитетен ран детски развој и поголема вклученост на жените на пазарот на труд

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска во Женева учествуваше на Регионалниот форум на УНЕЦЕ 2019: Врсничко учење за одржлива иднина.  Министерката беше дел од панел дискусијата за раниот детски развој на која говореше за конкретните чекори што Република Северна Македонија ги прави за создавање квалитетен човечки капитал.   „Инвестирањето во раниот детски развој е еден од високите ...

Read More »

Едмонд Адеми: Македонската заедница во Хрватска важна алка за градење на соработката

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамките на неговата посета во Хрватска , денес се сретна со Заедницата на македонците во Хрватска.   Министерот Адеми ги информираше присутните за веќе усвоената национална стратегија за соработка со дијаспората и беа разгледани можностите за идна заедничка соработка со цел реализацијата на активностите кои произлегуваат од стратегијата и акцискиот план.   Македонските ...

Read More »