Monthly Archives: March 2019

Вицепремиерот Анѓушев, министерoт Сугарески и директорот на МЖ Инфраструктура Асани, на увид на пругата Куманово-Бељаковце

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на ЈП МЖ-Инфраструктура, Ирфан Асани, денеска, извршија увид во изградба на првата фаза на пругата кон Република Бугарија, делницата Куманово – Бељаковце.   Инвестициите во изградба на железничката мрежа во Република Северна Македонија се од особено значење ...

Read More »

Гордана Силјановска Давкова оставри средба со граѓаните од Општина Пехчево

Вечерва кандидатот за претседател на Република Македонија г-ѓа. Гордана Силјановска Давкова оставри средба со граѓаните од Општина Пехчево каде што говореше за се позачестеното иселување на младите и нивната причина за иселување. Сите зборуваат како да се спречиме егзодусот на младите каде што нема млади, не се раѓаат бебиња, наталитетот паѓа, иднината ни е под знак прашалник  и си велиме ...

Read More »

Стево Пендаровски, кандидат за претседател на Република Северна Македонија

Почитувани претставници на медиумите,  Драги пријатели,   Сакам најискрено, да ви се заблагодарам на изборот кој го направивте денеска. За мене претставува огромна чест што сум поддржан од 31 политичка партија, од претставници на сите етнички заедници, но и претставници  на многу наши граѓани кои воопшто не се членови на политички партии, а на кои, нашата Македонија им лежи на ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 04.03.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Г.П. Илинден – Струга известува дека од 02.03.2019 ќе започне со изведување на градежни работи на пат. На регионалниот патен правец Охрид – Свети Наум, во делот булевар Туристичка во должина од 3,5км. На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. На ден 04.03.2019 од 08:00 до 17:00 ...

Read More »

Средба на Премиерот Заев и Канцеларот Курц: Република Австрија е и останува голем пријател и поддржувач на Република Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска во Виена оствари средба со Канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц.   Истакнувајќи дека секоја посета на Република Австрија е задоволство, Премиерот Заев му се заблагодари лично на Канцеларот Курц, но и на Владата на Република Австрија за се што направиле за Република Северна Македонија, но и за целиот регион ...

Read More »

Средби на премиерот Заев во Парламентот и Сенатот во Букурешт: Благодарност за едногласната ратификација на Протоколот за НАТО во Домот на Пратеници

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и владината делегација се сретнаа и со претседателот на Домот на пратениците, Ливиу Драгнеа, како и со заменик претседателот на Сенатот на Романија, Јулијан Клаудиу Манда.   Во Домот на пратениците е соопштена веста дека вчера едногласно е ратификуван Протоколот за прием на Република Северна Македонија во НАТО. Изразени се честитки дека нашата ...

Read More »

Премиерот Заев ја почна официјалната посета на Романија со премиерката Данчила: Почната е ратификацијата на Протоколот за НАТО

Премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев ја почна официјалната посета на Романија, со средба со романската премиерка, Виорика Данчила. Премиерката Данчила соопшти дека во Романија се почнати процедурите за ратификација на Протоколот за пристап на нашата држава во НАТО што е изгласано во Домот на пратениците. Во изјавата за медиуми таа рече дека очекува брзо заокружување на тој процес и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 01.03.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На ден 28.02.2019 (четврток) и 01.03.2019 (петок) ќе се изведуваат градежни работи при поставување на индуктивни јамки за броење на возила на Автопат А1, делница Градско-Неготино за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е ...

Read More »