Monthly Archives: December 2018

Средба на премиерот Заев со европратениците Мекалистер и Флекенштајн

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со пратениците од Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер од ЕПП и Кнут Флекенштајн од ПЕС. Европските пратеници пренесоа силна поддршка од Европскиот парламент за Договорот од Преспа, којшто е оценет како пример пред се за регионот на Западен Балкан, но и пошироко за цела Европа. Поздравено е лидерството на премиерот ...

Read More »

Симовски: Директорот на УБК Атанасовски Нареди да ги Запалиме Куќите на Шекеринска и Шилегов

Во Кривичниот суд на денешното рочиште за настаните од 27 април во Собранието, обвинетиот Захарие Симовски ја изнесуваше неговата одбрана. Според неговите искази, тој учествувал во настаните од 27 април, како и претходно во протестите со иницијативата „За заедничка Македонија“, по наредба на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа на кого му бил личен телохранител од 2015 година. Во неговото хронолошко сведочење за ...

Read More »

Премиерот Заев на Самитот на ЦЕИ во Загреб

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска учествува на Самитот на шефови на влади на Централно Европската Иницијатива во Загреб, чијшто домаќин е премиерот на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ. На Самитот, чијшто фокус се изградбата на стабилност, просперитет и унапредување на соработката меѓу државите во регионот, Европа и светот, се претставници од 18 земји членки, меѓу кои и премиерите на Албанија и на Словачка, ...

Read More »

ФАО ја Зголемува Поддршката за Македонското Земјоделство

4 Декември 2018, Скопје – На заедничка прес конференција, одржана денес во Скопје, ФАО и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), најавија зголемување на поддршката на ФАО за македонскиот земјоделски сектор преку четири проекти за регионална соработка во областите на здравјето на животните и растенијата, намалување на загубите и отпадот на храна и одржливо управување со рибните ресурси, во ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 04.12.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку национален парк Галичица) од 15.11.2018 до 01.04.2019 е затворен за сообраќај. Од охридската страна возилата со вкупна тежина до 3,5 тони можат да соообраќаат само до месноста “Kорита”. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. ...

Read More »

Премиерот Заев на Средби со Хрватската Претседателка Грабар

Претседателот на Владата на Република Македонија, се сретна и со хрватската претседателка на државата, Колинда Грабар – Китаровиќ и со претседателот на Собранието на Република Хрватска, Гордан Јадроковиќ, по средбата со премиерот Андреј Пленковкиќ. Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар – Китаровиќ најави дека Хрватска силно ќе ги поддржи процесите за членство на Македонија во НАТО и ЕУ. Таа честиташе за Договорот со ...

Read More »

Царовска: Унапредуваме Начин на Постапување при Насилство врз Жените и Девојките

Привремените мерки за заштита од семејно насилство и добрите пракси и предизвици беа тема на денешната дебата по повод 16 дена активизам на која присуствуваше министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. „Системот за превенција за да спречи било каква форма на насислтво врз жените и девојките мора да вклучи работа и со сторителите на насилството. Работиме на унапредување ...

Read More »

Премиерот Заев на Меѓународниот ден на Лицата со Попреченост

Денеска, во Владата на Република Македонија, се одбележи Меѓународниот ден на лицата со попреченост. На овој настан свое обраќање имаа Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, Спасе Додевски, националниот координатор за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост, шефот на делегацијата на Европската Унија во Република ...

Read More »

Вицепремиерот Aнѓушев на Бизнис Форум во Организација на Италијанската Агенција за Трговија

Искуствата, технологиите и знаењата на италијанските компании во фазите на проектирање, изведба и надзор на градежните проекти кои се планира да се реализираат во Македонија се добродојдени, порача заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев на отворањето на бизнис форумот кој го организира канцеларијата на Италијанската Агенција за трговија во Скопје. Вицепремиерот Анѓушев посочи дека овој ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 03.12.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку национален парк Галичица) од 15.11.2018 до 01.04.2019 е затворен за сообраќај. Од охридската страна возилата со вкупна тежина до 3,5 тони можат да соообраќаат само до месноста “Kорита”. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. ...

Read More »